Oral seks

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ressam Félicien Rops tarafından çizilmiş 69 pozisyonu

Oral seks ya da ağızdan ilişki, bir cinsel ilişki türüdür. Oral yoldan yapılan cinsel ilişkiyi tanımlamak için kullanılır. Erekt haldeki penisin, uyarılmış bir vajinanın veya anüsün ağızla birleşmesi eylemi için kullanılır. Tarih boyunca hemen her toplumda heteroseksüel ve eşcinsel insanlar tarafından uygulanmıştır.

Oral seks günümüzde normal cinselliğin sınırları içinde kabul edilmektedir. Hem cinsel ilişki öncesi aşk oyunlarının bir parçası olarak, hem de kendisi başlı başına bir cinsel etkinlik olarak uygulanabilen oral seks, insanların en çok zevk aldıkları cinsel etkinlikler içinde üst sıralarda yer almaktadır.[özgün araştırma?] Bulaşıcı hastalıklar ve gebeliğin son dönemi gibi istisnai durumlar hariç tutulacak olursa, oral seks yapmak için hiç bir engel ve sakınca yoktur.

Genellikle partnere oral seks yapmak yerine, partner tarafından kendisine oral seks yapılması daha çok talep edilmektedir. Cinsel organları ağızla uyarılan kişi direkt cinsel bir haz alırken, ağzını kullanan kişi ise partnerine verdiği zevkten etkilenerek dolaylı yoldan bir doyum elde etmektedir. Bunun yanında bazı insanlar için partnerin cinsel organlarının tad ve kokusundan alınan haz da oral seks yapmanın verdiği doyumu arttırabilmektedir.

Fellatio[değiştir | kaynağı değiştir]

Ressam Édouard-Henri Avril tarafından çizilmiş Fellatio pozisyonu

Fellatio (Latince fellare:emmek) erkek cinsel organlarının ağızla uyarılması ve erkeğin boşalmasıdır. Erkeklerin neredeyse hemen hepsi penislerinin ağızla uyarılmasından büyük zevk alırlar. Ağız uyarısı yeterince etkili ve uzun yapılırsa orgazm kaçınılmazdır. Erkekte bulaşıcı bir hastalık olmamak kaydıyla, ağza boşalmanın bilinen bir zararı yoktur.

Cunnilingus[değiştir | kaynağı değiştir]

Ressam Édouard-Henri Avril tarafından çizilmiş Cunnilingus pozisyonu

Cunnilingus (Latince cunny: vulva, lingere: yalamak) kadın cinsel organlarının ağızla uyarılmasıdır. Kadınların büyük birçoğu özellikle klitoris ve çevresinin ağızla uyarılmasından büyük haz duyarlar ve bu yolla kolayca uyarılabilirler. Ağız uyarısıyla kolayca orgazma ulaşabilecekleri halde birçok kadın, cinsel bölgelerinin kokusu ve tadının partnerinin hoşuna gitmeyebileceğini düşünebilir.

69[değiştir | kaynağı değiştir]

İki tarafın da aynı anda zevk alması için geliştirilmiş olan cinsel ilişki pozisyonu olan 69 ise partnerlerin birbirlerine aynı anda oral seks yapması demektir. Birinin düz olarak yatıp diğerinin onun tam tersi yönünde üzerine uzanmasıyla mümkün olabilen bu pozisyon zor fakat zevk vericidir.

Diğer Pozisyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu üç oral seks pozisyonu dışında yaygın olan bazı pozisyonlarda mevcuttur. Örneğin erkeğin ayakta durup, oral seks uyguladığı kişinin yerde oturması, erkeğin diz çöküp oral seks uyguladığı kişinin başını eliyle tutup penisinin uyarılması vb.

Oral seks yapan lezbiyen çift


Wikimedia Commons'ta Oral seks ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.