Samuel Goldwyn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Samuel Goldwyn
FamousPlayers-Lasky-partners, 1916.jpg
Doğum 17 Ağustos/Temmuz (?) 1882/1879 (?)
Varşova, Polonya Polonya
Ölüm 31 Ocak 1974
Los Angeles, Kaliforniya Amerika Birleşik Devletleri
Meslek Film yapımcısı

Samuel Goldwyn (Asıl adı: Schmuel Gelbfisz; Varşova, Polonya,, --bazı kaynaklarda 17 Ağustos 1882, bazılarında 1879 olarak geçmektedir[1])-- - 31 Ocak 1974, Los Angeles, Kaliforniya), Hollywood sinema yapımcısı ve bazı film stüdyolarının kurucularındandır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Polonyalı Yahudi bir ailede, Schmuel Gelbfisz olarak doğdu. Oldukça genç yaşta Varşova'yı meteliksiz olarak terk etti. Bir süre Birmingham, İngiltere'de isminin İngilizce hali olan Samuel Goldfish olarak yaşadı. 1898'de ABD'ye göç etti ama geri çevrilmekten korktuğu için gemiden Yeni İskoçya'da inip New York'a Ocak 1899'da vardı. Yukarı New York eyaletinde, gelişmekte olan kıyafet endüstrisinde iş buldu. Pazarlama yeteneği kısa sürede onu iyi bir satış elemanı yaptı. Dört yıl sonra satış müdürü olarak New York kentine geri döndü.

Paramount[değiştir | kaynağı değiştir]

1902 yılında, Samuel Goldfish Amerikan vatandaşı oldu. O sıralarda film endüstrisi oldukça canlı bir dönem yaşıyordu ve Goldfish'de mümkün olduğu kadar çok film görmeye çalışıyordu. Kısa sürede Vodvil oyuncusu Jesse L. Lasky ve o sıralar kaynı olan, tiyatro sahibi Adolph Zukor ile işin içine girdi. Üçü birlikte, genç ve hırslı yönetmen Cecil B. DeMille ile ilk filmlerini yaptılar. Aralarında anlaşmazlıklar çıktı ve bir süre sonra Goldfish ayrıldı; ama şirketleri daha sonra Paramount Pictures olarak devam etti. Bu ilk filminden kısa süre sonra ilk eşinden, kızı Ruth'un annesi, boşandı.