KTO Karatay Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Karatay Üniversitesi sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
KTO Karatay Üniversitesi
KTO Karatay Universitesi.jpg
Kuruluş 2010
Tür Vakıf
Eğitim dil(ler)i Türkçe, İngilizce
Rektör Prof. Dr. Ömer Torlak[1]
Akademik birimler 4 fakülte
2 enstitü
1 meslek yüksekokulu
Konum Konya, Türkiye
Web sitesi karatay.edu.tr

KTO Karatay Üniversitesi, Konya ilinin Karatay ilçesinde kurulan bir vakıf üniversitesidir. Açıldığında Konya'nın ikinci üniversitesi olmuştur. Ayrıca üniversite Karatay Medresesi'nin devamı niteliğindedir.[kaynak belirtilmeli] Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından yapılan Karatay Üniversitesi için temel atma töreni 12 Kasım 2008 tarihinde yapılmıştır.[2] TBMM'ye sunulan yasaya göre KTO-Karatay Üniversitesi bünyesinde 5 fakültenin, 1 yüksekokulun ve 2 enstitünün açılması planlanmıştır.

Üniversite Logosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Konya’nın önemli değerleri üniversite logosu bünyesinde toplanmıştır. İç desen Üniversitenin adını aldığı Karatay Medresesi’nde sergilenen çinilerden alınmıştır. Çini deseninin temeli Türkiye’nin tanıtımında kullanılan ve Selçuklu’nun sembolü olan Lale ile Mevlana semazen figürünün birleştirilmesiyle oluşturulmuş ve bu yolla Logo’ya küresellik kazandırılmıştır. Logonun etrafını saran zincir sembolleri 1882 yılında kurulan ve Üniversiteyi kuran Konya Ticaret Odası’nı temsil eder.

Üniversiteye kabul[değiştir | kaynağı değiştir]

KTO Karatay Üniversitesi her sene yapılan ve yüz binlerce lise öğrencisinin ve mezununun devlet ve vakıf üniversitelerine kabul için katıldığı YGS ve LYS sınavlarının sonuçlarına göre öğrenci kabulü yapmaktadır. Üniversiteye yerleşen öğrenciler öğretim dilinin İngilizce olması sebebiyle KEPT adı altında bulunan dil yeterlilik sınavına girmek zorundadır. Bu sınav sonrasında sınav puanı 60 ve üzeri olan öğrenciler fakültelerinde öğrenim görmeye hak kazanırlar. Bunun dışında öğrenciler TOEFL ve benzeri sınavlardan almış oldukları puanlarla bölümlerine başlamaya hak kazanabilirler.

Üniversiteye ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite, Konya Adalet Sarayı’na, Mevlana Müzesi‘ne ve Kültür Merkezlerine oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Konya’nın muhtelif semtlerinden gelerek kampüs önünden geçen 7 farklı dolmuş ve belediye otobüsü ise öğrencilere sorunsuz bir ulaşım sağlanmaktadır. Üniversiteye yürüme mesafesinde olan Adalet Parkı, öğrencilerin sosyal ve kültürel etkinliklerini yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Konya-Ankara hızlı tren hattı ile ulaşım imkânları daha da gelişmiştir. Hali hazırda İstanbul’dan üç hava yolu şirketi her gün düşük ücret tarifeleriyle en az altı uçuş yapmaktadır.

Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]