Kamışlı, Suriye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 37°03′K 41°13′D / 37.05°K 41.217°D / 37.05; 41.217

Kamışlı
قامشلي Qamişlo
Skyline of Kamışlı
Ülke Suriye Suriye
İl Hasiçi İli

Kamışlı (Arapça: القامشلي, Kürtçe: Qamişlo, Süryanice: ܩܡܫܠܝ, ܩܡܫܠܐ) Suriye'nin, Hasiçi İli'nin, Kamışlı İlçesi'nin merkezi olan şehirdir. Ayrıca, Hasiçi İli'nin en büyük şehridir ve Suriye Kürtlerinin gizli başkenti olarak kabul edilir. Ayrıca Suriye'nin Kürt sorununun merkezidir.

Kamışlı Suriye'nin kuzeydoğusunda, Türkiye sınırına yakın bir kenttir. Nüfusunun büyük bir kısmını Kürtlerin ve Süryanilerin oluşturduğu kent 1926 yılında Toros Demiryolu çalışmaları sırasında Nusaybin'den ayrılarak kuruldu. Nüfusu 232,258'dir (2004).

Irak sınırı ve Nusaybin'e komşu olan kent son yıllarda bulunan petrol sayesinde hızla gelişmektedir. 2004 yılında bir futbol karşılaşmasında kargaşa çıkmış ve bu kargaşa Kürt-Arap çatışmasına dönüşmüştür. Neticede 50 civarında kişi ölürken Kamışlı'da maddi hasar oluşmuştur. Bu olayda en az 30 Kürt öldürülmüş ve Olay "Kamışlı katliamı" olarak tanınmıştır.

Kamışlı şehri her yıl Aralık ayında büyük bir Yılbaşı geçit töreni ve her yılın mart ayında büyük bir kalabalık tarafından Nevruz festivalini kutlaması ile ünlüdür.