Hyginus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Papa Hyginus

Aziz Papa Hyginus (? - 140) Yunanistanlı Aziz Papa. 138-140 tarihlerinde papalık görevinde bulunmuştur. Din adamlığında hiyerarşik düzen, onun zamanında kurulmuştur. Bütün hristiyan kiliseleri tarafından kutsanmıştır. Hıristiyanlık, onun döneminde hızla yayılmıştır.

Papalık Süreci ve Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Dönemi, çok şansız bir dönemdir. Çünkü; kilisede bazı yolsuzluk vs. hareketleri olur. Bunun üzerine, Hyginus'un en yakın arkadaşları bile kiliseden atılır. Bu nedenle itibarı zedelenir ve ona olan güven azalır. Kilisede, bir taraflılık ortaya çıkar. Bir taraf, onun papalıktan lağvedilmesini, diğer taraf ise papalığın normal şekilde devam etmesini, bir taraf da I. Pius yerine, Anicetus'un onun yerine getirilmesini istemektedir. Ancak, bunların hiçbirinin amacı gerçekleşemeden, bu üzüntüye dayanamayan Aziz Hyginus öldü.

Bazı kaynaklara göre saltanatının ilk yılında, 139 yılında öldüğü belirtilmektedir. Vatikan kronolojisine göre ise 140 yılında öldü. Sadece 2 yıl görev yaparak en kısa görev yapan papalardandır. Kilisede olan taraflılıklar nedeniyle öldürüldüğü düşünülse de, hiçbir kanıtı ve belgesi yoktur. 11 Ocak'ta, geleneksel olarak şehit kabul edildiği için, anılır.

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Telesphorus
Papa
138 - 140
Sonra gelen:
I. Pius