Evaristus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Papa Evaristus

Evaristus, Roma Kilisesinin 5. papasıdır. M.S. 99-107 yılları arasında görev yapmıştır. Ayrıca Aristus olarak da biliniyordu. Aziz Evaristus, hakkında çok az şey bilinmektedir. Liber Pontificalis'e göre, Yahudi kökenli bir aileden gelmekteydi. Papalik döneminde Roma İmparatoru II. Domitian'un saltanat döneminde geçmiştir. Bu imparatorun saltanat dönemi, Roma'nın en zulümlü dönemiydi.

Papalık ve Piskoposluk Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Papa olmasından önce, Roma piskoposluğunu yürütmekteydi. Aynı zamanda da "Papa" olarak seçilmiş ve böylece hem papalığı hem de Roma piskoposluğunu yürütmekteydi. 8 yıl boyunca bu görevi başarıyla yürüttü.

Birçok belgeye göre M.S. 107 yılının 26 Ekim tarihinde, suikast ile şehit edildiği yazılmaktadır. Bu nedenle 26 Ekim, Papa Evaristus bayramı olarak kutlanmıştır. Liber Pontificalis'e göre; papalığı süresinde Roma'nın 25 parçaya bölünmüş olduğu için bucaklara, bölgelere din adamlarını, kendisi atamış ve bu sayede, bu bölünmüşlüğü bitirmeyi ve bu bölgelerde başarılı olmayı umduğu düşünülmüştür. Papa Evaristus, halk arasında sevilen bir papa olduğu bilinmektedir. Şehit olunca, Bazilika'da, Papa Aziz Petrus'un yanına defnedildi.

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
I. Clement
Papa
99 - 107
Sonra gelen:
I. Alexander (papa)