Ankara Atatürk Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ankara Atatürk Lisesi
Kuruluş 1886
Ülke Türkiye
Şehir Ankara
Türü Anadolu Lisesi (Hazırlık + 4 Yıl)
Müdür Dursun Yeşilova öğrenci sayısı = 1300
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Çince, Rusça, Almanca, İtalyanca
Resmî sitesi Ankara Atatürk Lisesi

Ankara Atatürk Lisesi, Ankara'nın Sıhhiye semtinde bulunan bir Anadolu lisesidir. Kuruluş yılı 1886'dır.Okul Ankara İdadisi olarak kurulmuş, 1908 de Ankara Sultanisi,1924 de Ankara Erkek Lisesi adını almıştır. Türkiye'de Atatürk'ün adını alan ilk lisedir. Atatürk, Ankara Sultanisi olarak Okula ilk ziyaretini 30 Aralık 1919 da yapmıştır. Atatürk'ün yaptığı konuşma metni Atatürk Lisesinin Web sitesinde bulunmaktadır.Okul kuruluş tarihi itibariyle Türkiyenin ilk on lisesinden biridir. Ankara'nın ilk ve Anadoluda Türkçe eğitim yapmak üzere kurulan ilk liselerden biridir.

Okul hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

1886 yılından günümüze kadar gelmiş büyük bir tarihe sahiptir. Aynı zamanda Kurtuluş Savaşı'nda birçok öğrencisi savaşlara katılıp şehit düşmüştür. Milli Mücadelenin içinde yer alan Okula Savaş sonrası bizzat Atatürk tarafından sancak verilmiştir. Atatürk Lisenin izci oymağına Gazi Oymağı adını vermiştir. 1975 yılına kadar sadece erkek öğrencileri kabul ettiği için bir diğer ismi de Ankara Atatürk Erkek Lisesi idi. Okulun yaklaşık olarak 1600 öğrencisi vardır. Okulda sportif faaliyetler ön plandadır. Son yıllarda hentbol takımı Türkiye çapında dereceler elde etmiştir. Her yıl geleneksel olarak satranç turnuvaları yapılır. 2007 yılında yapılan SBS taban puanlarına göre Ankara'da, Ankara Fen Lisesi, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi, Ankara Gazi Anadolu Lisesi ve Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi, Dr. Rıdvan Ege Anadolu Lisesi'nin ardından 6. sıradadır. Okulda geleneksel günler düzenlenmekte, yeni kuşak ile eski kuşak arasında bağlantı kurulabilmektedir.

Okulda, 2007-2008 eğitim-öğretim yılından başlanarak o yıl sadece 9 okulda uygulanan bir farklı uygulamaya geçilmiştir. Bu uygulamaya göre okulda İngilizce Hazırlık sınıfı(muafiyet sınavına girilebilmekte) artı 4 yıl eğitim verilmektedir. Ayrıca okulun hazırlık sınıfına başlayanlar için ana yabancı dil İngilizce'nin yanında ek ders olarak Rusça, Çince, Fransızca, Almanca ve İspanyolca eğitimi verilmektedir. Bu diller 5 yıl boyunca müfredatta yer almaktadır. Ayrıca her yıl geleneksel olarak düzenlediği ödül töreni ile adını duyurmaktadır. Atatürk Lisesi'nin bulunduğu Sezenler Caddesi Mezunlar Derneğinin girişimi ve çabalarıyla Atatürk Lisesi Caddesi olarak değiştirildi. Bu sonuç Okulun kuruluşunun 125. yılında sevinç kaynağı oldu. Ayrıca Derneğin girişimiyle Okul Marşı Ankara Radyosu Çoksesli Korosunca seslendirilip kaydı yapıldı. Ankara Atatürk Lisesi Mezunlar Derneği Ankara Kızılay'da faaliyet göstermektedir.

Ünlü mezunları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Orhan Veli Kanık
  • Turgut Özakman, Murat Bardakçı, İlber Ortaylı, Can Dündar, Can Yücel, Cüneyt Özdemir, Güneri Cıvaoğlu, sinema ve TV sektöründen Kartal Tibet, Sinan Çetin ve Tayfun Talipoğlu. Politikadan Recep Akdağ ve Hüsamettin Cindoruk. Ayrıca Türkiye'nin en zengin işadamlarından Vehbi Koç gibi mezunları vardır.