Ankara Atatürk Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ankara Atatürk Lisesi
AALLOGO.png
Slogan Dünya Dillerini Buluşturan Lise
Kuruluş 1886 Ankara İdadisi
1908 Ankara Sultânîsi
1924 Ankara Erkek Lisesi
1938 Ankara Atatürk Lisesi
Ülke  Türkiye
Şehir Çankaya, Ankara
Türü Anadolu Lisesi (Hazırlık + 4 Yıl)
Müdür Dursun Yeşilova
Müdür yardımcısı Tanju Kırdım, Mehmet Çalışkan, Engin Alptekin, Hasan Sonat
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Çince, Rusça, Almanca, İtalyanca
Öğrenci sayısı 1429
Öğretmen sayısı 95
Adresi Sezenler Cad No:11 Sıhhiye Çankaya/Ankara
Resmî sitesi Ankara Atatürk Lisesi

Ankara Atatürk Lisesi (AAL veya eski adıyla Ankara Erkek Lisesi), Ankara'nın Sıhhiye semtinde bulunan bir Anadolu lisesidir. Okul Ankara İdadisi adıyla 1886 yılında kurulmuş, 1908'de ismi Ankara Sultanisi olarak değiştirilmiştir. Cumhuriyetin kurulması ile birlikte 1924'te Ankara Erkek Lisesi adını almıştır. Türkiye'de Atatürk'ün adını alan ilk lisedir. Mustafa Kemal Atatürk 30 Aralık 1919'da Ankara Sultanisi'ni ziyaret etmiş ve burada bir konuşma yapmıştır.[1] Okul kuruluş tarihi itibariyle Türkiyenin ilk on lisesinden biridir.

Anadolu'da Türkçe eğitim yapmak üzere kurulan ilk liselerden biridir. Ankara halkı arasında Taş Mektep ismiyle tanınmıştır.

Okul hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

1886 yılından günümüze kadar gelmiş büyük bir tarihe sahiptir. Aynı zamanda Kurtuluş Savaşı'nda birçok öğrencisi savaşlara katılıp şehit düşmüştür. Milli Mücadelenin içinde yer alan Okula Savaş sonrası bizzat Atatürk tarafından sancak verilmiştir. Atatürk Lisenin izci oymağına Gazi Oymağı adını vermiştir. 1975 yılına kadar sadece erkek öğrencileri kabul ettiği için bir diğer ismi de Ankara Atatürk Erkek Lisesi idi. Okulun yaklaşık olarak 1600 öğrencisi vardır. Okulda sportif faaliyetler ön plandadır. Son yıllarda hentbol takımı Türkiye çapında dereceler elde etmiştir. Her yıl geleneksel olarak satranç turnuvaları yapılır. 2007 yılında yapılan SBS taban puanlarına göre Ankara'da, Ankara Fen Lisesi, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi, Ankara Gazi Anadolu Lisesi ve Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi, Dr. Rıdvan Ege Anadolu Lisesi'nin ardından 6. sıradadır. Okulda geleneksel günler düzenlenmekte, yeni kuşak ile eski kuşak arasında bağlantı kurulabilmektedir.

Okulda, 2007-2008 eğitim-öğretim yılından başlanarak o yıl sadece 9 okulda uygulanan bir farklı uygulamaya geçilmiştir. Bu uygulamaya göre okulda İngilizce Hazırlık sınıfı(muafiyet sınavına girilebilmekte) artı 4 yıl eğitim verilmektedir. Ayrıca okulun hazırlık sınıfına başlayanlar için ana yabancı dil İngilizce'nin yanında ek ders olarak Rusça, Çince, Fransızca, Almanca ve İspanyolca eğitimi verilmektedir. Bu diller 5 yıl boyunca müfredatta yer almaktadır. Ayrıca her yıl geleneksel olarak düzenlediği ödül töreni ile adını duyurmaktadır. Atatürk Lisesi'nin bulunduğu Sezenler Caddesi Mezunlar Derneğinin girişimi ve çabalarıyla Atatürk Lisesi Caddesi olarak değiştirildi. Bu sonuç Okulun kuruluşunun 125. yılında sevinç kaynağı oldu. Ayrıca Derneğin girişimiyle Okul Marşı Ankara Radyosu Çoksesli Korosunca seslendirilip kaydı yapıldı. Ankara Atatürk Lisesi Mezunlar Derneği Ankara Kızılay'da faaliyet göstermektedir.

Mezun Kuruluşları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ankara Atatürk Lisesi Mezunlar Derneği
  • Ankara Atatürk Lisesi Eğitim Vakfı

Önemli Mezunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]