Anadolu lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Anadolu Lisesi, Türkiye'de eğitim veren lise türlerinden biridir. Önceleri hazırlık olmasına rağmen bazıları hariç hazırlık sınıfları kaldırılmıştır. Ayrıca sınıflar her anadolu lisesinde olduğu gibi 30 kişiden fazla olmaz.[1]

Millî Eğitim Bakanlığı, okulların başvurusu üzerine bazı okullarda hazırlık eğitimi verilmesine izin vermiştir. Bu okulların bazıları 4 yıl bazıları da hazırӀık+4 yıl sistemiyle öğrenci yetiştirmektedirler. Türkiye'de genelde seçilen lise türüdür. Son yıllarda LYS'de ciddî başarılar elde edilmiştir. Öğrencileri farklı alanlardan üniversite tercihi yapabildiğinden avantajlı bir lise türüdür.[2]

2013 Yılı yerleştirme sonuçlarına göre Türkiye'de en yüksek puanlı Anadolu Lisesi Galatasaray Lisesi'dir. Daha sonra sırasıyla İstanbul Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi ve Cağaloğlu Anadolu Lisesi gelir.

2013 yılı itibariyle bütün genel liseler Anadolu Lisesi'ne dönüştürülmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TC Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu Liseleri Yönetmeliği". MEB. Aralık 1999. http://mevzuat.meb.gov.tr/html/45.html. Erişim tarihi: 2010-07-09. 
  2. ^ Bahar, M. (2012) Academic achievement of Turkish selective schools in national exams of HSEE and UEE with respect to test types and gender", The Asia-Pacific Education Researcher, Vol. 22(4)