Ankara Büyükşehir Belediyesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ankara Büyükşehir Belediyesi
ABB logo.jpg
Kuruluş 1924
Tür Büyükşehir belediyesi
Merkez Yenimahalle, Ankara
Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek
Resmî site http://www.ankara.bel.tr/

Ankara il sınırlarının belediye işlerini yürüten devlet kuruluşu.

Belediye tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

16 Şubat 1924 tarihinde 417 sayılı yasa ile Ankara Şehremaneti kurulmuştur.Şehremaneti Yasası 1930 yılında çıkarılan 1580 sayılı yasa ile yürürlükten kaldırılmıştır.

Büyükşehir belediyelerinin kuruluşu, 23 Mart 1984 tarihinde kabul edilen Büyükşehir Belediyelerinin Kuruluşu Hakkındaki 195 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile olmuştur. Daha sonra bu kararname 9 Haziran 1984 tarihinde 3030 sayılı yasa ile değiştirilmiştir.

Ayrıca 10 Haziran 2004 tarihinde çıkarılan Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile belediyelere yeni düzenlemeler gelmiştir.

Yetki Alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Büyükşehir Belediyesi Kanunu

Büyükşehir belediyelerinin, 2004 yılında çıkan 5216 sayılı yasa ile görev, yetki ve sorumlulukları belirlenmiştir. Bunlardan bazıları şunlardır.

  • İlçe ve ilk kademe belediyelerinin görüşlerini alarak büyükşehir belediyesinin stratejik plânını, yıllık hedeflerini, yatırım programlarını ve bunlara uygun olarak bütçesini hazırlamak.
  • Çevre düzeni plânına uygun olmak kaydıyla, büyükşehir belediye ve mücavir alan sınırları içinde 1/5.000 ile 1/25.000 arasındaki her ölçekte nazım imar plânını yapmak, yaptırmak ve onaylayarak uygulamak; büyükşehir içindeki belediyelerin nazım plâna uygun olarak hazırlayacakları uygulama imar plânlarını, bu plânlarda yapılacak değişiklikleri, parselasyon plânlarını ve imar ıslah plânlarını aynen veya değiştirerek onaylamak ve uygulanmasını denetlemek; nazım imar plânının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde uygulama imar plânlarını ve parselasyon plânlarını yapmayan ilçe ve ilk kademe belediyelerinin uygulama imar plânlarını ve parselasyon plânlarını yapmak veya yaptırmak.
  • Kanunlarla büyükşehir belediyesine verilmiş görev ve hizmetlerin gerektirdiği proje, yapım, bakım ve onarım işleriyle ilgili her ölçekteki imar plânlarını, parselasyon plânlarını ve her türlü imar uygulamasını yapmak ve ruhsatlandırmak, 20.7.1966 tarihli ve 775 sayılı Gecekondu Kanununda belediyelere verilen yetkileri kullanmak.

Hizmet binası[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediyenin mevcut 3, kullanılan 2 binası vardır. Tandoğan, Kızılay, Ulus ve Varlık'taki binalar, eski terminal alanında yapılan belediyeye ait 23 katlı yeni yapının bitmesiyle 2009 yılında kullanımdan çıkarılmıştır. Tandoğan Meydanı ve AKM arasındaki belediye binası 23 katlı olup 2008 yılı sonunda hizmete girmiştir. Zabıta, İtfaiye ve Çevre Koruma Daire Başkanlıkları hariç tüm birimler yeni binaya toplanmıştır.

Varlık'taki bina çevresiyle birlikte Yenimahalle Adalet Bakanlığına tahsis aşamasındadır.[kaynak belirtilmeli]

Tandoğan Meydanı'ndan belediyenin Tandoğan binasının görünümü
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Tandoğan binası