Ankara Atatürk Anadolu Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 39°56′02″K 32°49′04″D / 39.93402°N 32.81774°E / 39.93402; 32.81774

Ankara Atatürk Anadolu Lisesi
Aaal logo-2.jpg
Slogan Bir Dünya Lisesi
Kuruluş 1971
Ülke Türkiye
Şehir Ankara
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce , Almanca
Resmî sitesi AAAL resmi web sitesi
A Blok'tan Ankara manzarası

Ankara Atatürk Anadolu Lisesi, Ankara'nın ve Türkiye'nin üniversiteye öğrenci verme bakımından en başarılı anadolu liselerinden biridir. 2010 yılı üniversite giriş sınavları verilene göre, 64 öğrencisini Türkiye sıralamasında ilk bine sokarak diğer tüm anadolu ve fen liseleri ile özel liseleri geride bırakmış, üniversite sınavlarında "Türkiye'nin En Başarılı Lisesi" ünvanını kazanmıştır. 1971 yılında kurulmuştur. 2010-2011 öğretim yılı itibariyle 1445 öğrencisi ve 110 öğretmeni vardır. Son 30 yılda 7 kez Türkiye birincisi çıkarmıştır. Okul liselere girişte Ankara'da ilk tercih edilen anadolu lisesidir.[1]

A, B ve C olmak üzere üç bloktan oluşan okulda A blokta 26, B blokta ise 24 derslik bulunmaktadır. C blokta, içerisinde bir tiyatro sahnesi ve jimnastik salonu da barındıran spor salonu yer alır. A Blok ikinci katta, içerisinde 10 bini aşkın yayın barındıran bir de kütüphane vardır. Her ay birçok periyodik yayın da kütüphane arşivine eklenmektedir. A Blok birinci katta yer alan bilgisayar laboratuvarında öğrenciler hızlı internet baglantısı ile ders görmektedirler. Aynı zamanda yine A Blokta yer alan 3 adet çok amaçlı salonla öğrencilere verimli bir eğitim ortamı sunulmaktadır. B Blokta bulunan Resim Atölyesi, Müzik Odası ve Konferans Salonu da ögrencilerin sosyal yönlerinin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Okulumuz 5200 metrekarelik bir bahçeye sahiptir. Bu alan içerisinde bir kafeterya, vakıf binası, piknik alanı, 2 halı saha ve bir halı saha kantini yer almaktadır. Son olarak 30. sayısı yayınlanan okulun ögrenci dergisi "Ada" tamamen öğrenciler tarafından hazırlanmaktadır. 2010 yılında çıkarılmaya başlayan ögrenci gazetesi “Yankı” da 13. sayısını yayınlamıştır.

Konumu ve ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul; Beştepe mahallesinde, Başkent Öğretmeneviyle, Gençlerbirliği tesislerinin arasındadır. Şehir merkezine yakın konumda olan okul, Bahçelievler Ankaray durağına 5 dk. yürüme mesafesindedir. Ayrıca Konya yolundan geçen otobüs ve dolmuşlarla da ulaşım sağlanmaktadır.

Etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

AAAL Şenlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulda pek çok sosyal ve sportif etkinlikler düzenlenir. Okulun bu tip etkinliklere elverişli, oldukça büyük bir bahçesi ve iki halı sahası vardır. Aynı zamanda bahar şenliği (AAAL fest, AAAL şenlik) de her yıl okulun öğrencileri tarafından düzenlenir, ünlü şarkıcıların ve okuldaki müzik gruplarının bulunduğu bu etkinlik 2012'ye kadar okulun bahçesinde düzenlenmiştir ancak 2012'de Milli Eğitim Bakanlığı izin vermediği için şenlik Mezunlar Derneği'nin katkılarıyla ODTÜ Vişnelik Tesisleri'nde düzenlenmiştir. 2012 Eurovision yarışmasında Türkiye'yi temsil eden Can Bonomo da bu şenliğe katılmıştır. 2011'deki şenlikteyse Moğollar, Athena, MFÖ, Yeni Türkü, TNK, Bedük, uyurgezer sahne almıştır.[2]. Bu sene ise Panora Park'ta gerçekleştirilecek olan şenlikte Feridun Düzağaç ve Bedük sahne alacaktır.

Tiyatro[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulun tiyatro kulübü bulunmaktadır, bu kulüp 2012'de Ray Cooney'in Kaç Baba Kaç oyununu üç kez okul öğrencileri için, bir kez de halka açık olarak Devlet Tiyatrolarının Şinasi Sahnesinde oynamıştır.

Geziler[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulun gezi kulübü ortalama iki ayda bir Türkiye'nin çeşitli bölgelerine gezi düzenlemektedir. Yılda bir kez de yurtdışına gezi düzenlenir. Ayrıca resim kulübü tarafından da Ankara'daki sergilere geziler düzenlenir. Fotoğrafçılık kulübü de hem sergilere hem de fotoğraf çekmek için çeşitli yerlere gezi düzenler.

Konferanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulda, konferanslar için ideal bir konferans salonu bulunmaktadır. Öğrencilerin kendi çabalarıyla getirdikleri bilim adamları, yazarlar, karikatüristler, tıp doktorları, tarihçiler konferans vermiştir. [3]

Dergiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulda öğrenciler tarafından çıkarılan dergiler bulunmaktadır. Edebiyat dergisi: Ada, haber dergisi: Yankı ve tarih dergisi Mercek

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]