Abdullah Çatlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Abdullah Çatlı
Abdullah Çatlı.jpg
Doğum 1 Haziran 1956
Nevşehir, Türkiye
Ölüm 3 Kasım 1996 (40 yaşında)
Susurluk, Türkiye
Ebeveyn(ler)i Ahmet Çatlı
Remziye Çatlı
Eşi Meral Aydoğan (1974-1996)
Çocukları Selcen Çatlı
Gökçen Çatlı

Abdullah Çatlı (1 Haziran 1956, Nevşehir - 3 Kasım 1996; Susurluk, Balıkesir), ülkücü, uyuşturucu kaçakçısı [1][2][3][4] derin devlet ajanı ve kontrgerilla mensubu.[5][6][7]

Hayatı

1977'de Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanlığına, 25 Mayıs 1978'te de Ülkücü Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcılığı'na seçildi. 11 Temmuz 1978'de Ankara'da Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Bedrettin Cömert'in öldürülmesi olayının faili olarak Ankara 5.Sulh Ceza Mahkemesi'nce hakkında gıyabi tevkif kararı verildi. 23 Ağustos 1978'de Sakarya ilinde yakalandı ve gözaltına alındı.

Abdullah Çatlı'nın, 9 Ekim 1978'de de Ankara ili Bahçelievler semtindeki 7 TİP'linin öldürülmesi olayının planlayıcısı ve baş sorumlusu olduğu iddialarına ilişkin tutuklama kararı olayın üzerinden 4 yıl, 4 ay geçmesinden sonra gerçekleştirilebildi.

Çatlı, 12 Eylül Darbesi'ni izleyen aylarda yurt dışına çıktı. Bulgaristan ve Viyana'da bir süre kaldı. 22 Şubat 1982'de, İsviçre'de Mehmet Özbay adına düzenlenmiş pasaport ile yakalandı, ancak serbest bırakıldı. 22 Ekim 1983'de Paris'te MİT ile ilişkiye geçtiği ve ASALA'ya karşı 5 eylemde kullanıldığı MİT resmi belgelerine yer aldı.[kaynak belirtilmeli] 22 Ekim 1984'de Paris'te yakalandığında üzerinde Hasan Kurtoğlu adına düzenlenmiş bir pasaport vardı. Çatlı, Fransa'da 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 16 Eylül 1985'de Papa Suikasti davasında tanık olarak konuştu. Oral Çelik'in suikast ile ilgisi olmadığını, Ağca'nın Bulgar ajanı olabileceğini iddia etti. Çatlı, kısa bir süre sonra Fransa tarafından 7 yıl ceza aldığı İsviçre'ye iade edildi. 21 Mart 1990'da Bostadel Cezaevi'nden kaçtı.

1993'de Türkiye'ye gelen ve taşıdığı Şahin Ekli adına düzenlenmiş pasaport ile gözaltına alınan Çatlı, aynı tarihte serbest bırakıldı. Çatlı'nın 26 Nisan 1996'da Ömer Lütfü Topal ile aynı uçakta Kıbrıs'a gittiği ve aynı otelde kaldıktan sonra 1 Mayıs 1996'da geri döndüğü de kayıtlardan ortaya çıktı.

Abdullah Çatlı Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde ceza almamış bir hüküm giymemiş ve yargılanmamıştır.

Ölümü

3 Kasım 1996'da Balıkesir'in Susurluk ilçesi yakınlarında tarihe Susurluk kazası olarak geçen trafik kazasında öldü. Kaza sırasında Çatlı'nın yanında, arka sol tarafta oturan Gonca Us ve arabayı kullanan İstanbul eski emniyet müdür yardımcısı Hüseyin Kocadağ da ölmüştür. Aracın içindeki dört kişiden yalnızca dönemin DYP milletvekili Sedat Edip Bucak kurtulabilmiştir.

Nevşehir'de yapılan cenaze törenine, 4500 kişilik bir topluluk katıldı. Türk bayrağına sarılı tabutu Necdet Ersan Mezarlığına defnedildi.

Ölümü hakkında komplo teorileri mevcuttur kaza yapan aracın fren sisteminin bozulması ve kazadan sonra boynu kırılarak öldürüldüğünü bunların başında gelmektedir.[8] [9]

Hakkındaki kitaplar

Hakkındaki şarkılar

Hakkındaki belgeseller

 • 24 TV Keşke Olmasaydı Susurluk Abdullah Çatlı Belgeseli [10]
 • TRT Haber Büyük Takip Susurluk Dosyası [11]
 • TVNET Komplo Teorisi Susurluk Kazası [12]

Polat Alemdar benzetmeleri

Abdullah Çatlı'nın kızı Gökçen Çatlı bir röportajından Kurtlar Vadisi adlı televizyon dizinin baş kahramanı Polat Alemdar'ın babasına çok benzediğini belirtmiştir.[13] Abdullah Çatlı'nın erkek kardeşi Zeki Çatlı bir köşe yazarına Kurtlar Vadisi dizisi başlamadan önce dizinin konsept danışmanı Soner Yalçın'in kendisi ile agabeyi hakkında görüştüğünü ve sohbet ettiklerini belirtti. Zeki Çatlı sohbette abisinin anıları, kullandığı sözlerinin konuşulduğunu daha sonra ağabeyine ait sözlerin Kurtlar Vadisi dizinde gördüğünü söyledi. Zeki Çatlı, ağabeyinin Şeyh Şamil'e ait "Sonunu düşünen kahraman olamaz" sözünü çok kullandığını ve bunu Soner Yalçın'a anlattığını belirterek Kurtlar Vadisinde fenomen olan bu sözün kullanılmasına dikkat çekti. Zeki Çatlı, bir gün ağabeyi Abdullah Çatlı'nın kendisini aradığını ve "Yarın burada bir tren kazası haberi duyar ve ölmüş birinin üzerinde kimliğim çıkarsa inanmayın ama rolünüzü iyi oynayın." dediğini ve bu anıyıda Soner Yalçın'a anlattığını, dizide ise Ali Candan adlı karakterin bir kaza sonucu öldüğü haberinin yayılması ve estetik ameliyat ile yüzünün değiştirilmesi olayının bu anıya hitaben kurgulanmış olabileceğinden bahsetti.[14] Bazı köşe yazarları tarafından, Polat Alemdar adlı karakterin mafya lideri olması ve devlet adına bazı eylemlerde bulunması sebebiyle Abdullah Çatlı'yı temsil ettiğini iddia etmiştir. Dizinin yapımcıları bu iddiayı ne reddetmiş ne de kabul etmiştir.[15]

Kaynakça

 1. ^ "1985'te Fransa'da uyuşturucu kaçakçılığı suçundan tutuklanarak 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ardından benzer bir suçla İsviçre'de hapse atıldı." Rapordaki isimler. Hürriyet. 14 Ocak 1998. En son 24 Ağustos 2013 tarihinde erişildi.
 2. ^ Yargıtay: Bucak Susurluk'ta yöneticiydi. Hürriyet. 4 Mart 2003. En son 24 Ağustos 2013 tarihinde erişildi.
 3. ^ (İngilizce) "Abdullah Catli, a convicted heroin smuggler and terror suspect". Scandal Links Turkish Aides To Deaths, Drugs and Terror. New York Times. 10 Aralık 1996. En son 24 Ağustos 2013 tarihinde erişildi.
 4. ^ (İngilizce) "a politically connected heroin trafficker and murderer named Abdullah Catli", "Catli, a convicted international drug smuggler". Scott, Peter Dale (2010) American War Machine: Deep Politics, the CIA Global Drug Connection, and the Road to Afghanistan. Rowman & Littlefield Publishers. s. 19.
 5. ^ TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu Raporu/Değerlendirmeler
 6. ^ Susurluk'un Miladı 1
 7. ^ Apoletli Adalet-Ertuğrul Mavioğlu
 8. ^ 'Abdullah Çatlı kazadan sonra boynu kırılarak öldürüldü'
 9. ^ Abdullah Çatlı Öldürülmüş
 10. ^ 24 TV Abdullah Çatlı Belgeseli
 11. ^ Büyük Takip Susurluk Dosyası
 12. ^ Komplo Teorisi Susurluk Kazası
 13. ^ http://www.habervitrini.com/haber/polat-alemdar-abdullah-catli-mi-196229/
 14. ^ http://www.gazeteciler.com/medya-kosesi/polat-alemdar-aslinda-abdullah-catli-9396h.html
 15. ^ http://www.milliyet.com.tr/Yasam/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetayArsiv&KategoriID=5&ArticleID=152646