İrtidad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

İrtidad, "geldiği yoldan geri dönmek, bir şeyden yüz çevirmek veya başka bir şeye dönmek", İslam dinini bırakarak başka bir dini kabul etmek veya İslam'ı terk etmek. İrtidadda bulunan kişiye mürted denir.

İslam'da, Müslümanlıktan çıkarak (riddet) bir başka dini benimseme anlamında kullanılan irtidad terimine karşılık, bir başka dinden çıkarak Müslümanlığın benimsenmesinde ihtida (doğru yola girme) adı verilir. Kişinin irtidad etmiş (mürted) sayılması için aranacak koşullar konusunda görüş ayrılığı vardır. Çocuklar ve aklı yerinde olmayanlar için irtidad söz konusu edilemez; genellikle sarhoşlar için de irtidad cezası öngörülmez. Zor ya da tehdit durumunda da irtidad geçerli sayılmaz.

Ceza[değiştir | kaynağı değiştir]

Ceza konusunda farklı görüşler vardır ancak hepsinin birleştiği nokta; irtidad cezasının ölüm olduğudur.[1]Bu konudaki hadis şöyledir: "Kim dinini değiştirirse onu öldürün" [2] Ancak bazı müçtehitler ceza öncesi mürtede tövbe için süre verilmesini, eğer kararından dönmüyorsa cezanın uygulanması gerektiğini savunur.[3]

Kadınlar için de ölüm cezasının geçerliliği tartışmalıdır; örneğin Ebu Hanife'ye göre kadınlar öldürülemez.  Öte yandan mezheplerin çoğuna göre eşlerden birinin irtidad etmesi evlilik birliğine son verir. Mürtedin tanıklığı geçerli değildir. Mürted mirasçı olamaz; ölümünden sonra malların nasıl paylaşılacağı konusunda ise değişik görüşler vardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Buhârî, Cihâd, 149
  2. ^ Sahih-i Buhari, Cihad, 149
  3. ^ İbn-i Hişam, Sîre, 4/72.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]