Zhuangzi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Zhuāngzǐ (pinyin), Chuang Tzu (Wade-Giles), Chuang Tsu ya da Chuang Tse (Çince: 莊子; okunuşu Cuanğzı) MÖ 4. yüzyılda Çin'in Savaşan Beylikler Döneminde yaşamış bir filozoftur.

Zhuangzi.

Yazarı olduğu Taoizm felsefesindeki kitabı da kendi adıyla Zhuangzi olarak anılır. Zhuangzi Kral Hui Liang ve Kral Xuan Qi dönemlerinde yaşadığına göre; milattan önce 370 ila 301 yılları arasında yaşadığı öngörülür. Meng şehrinden olan Zhuangzi; doğduğunda sahip olduğu ismi Zhou idi. Zhuangzi'nin felsefesine göre; hayatımız sınırlı ama öğrenebileceklerimiz sınırsızdır.

Zhuangzi'nin hayatının tek açıklaması Sima Qian'ın Büyük Tarihçi Kayıtları'nın 63. bölümünde kısa bir taslaktır ve içerdiği bilgilerin çoğu Zhuangzi'nin kendi anekdotlarından alınmış gibi görünmektedir. Sima'nın biyografisinde, Liang Kralı Hui ve Qi Kralı Xuan (M.Ö. 4. yüzyılın sonları) döneminde Song eyaletindeki Meng kasabasından (modern Anhui'de) küçük bir yetkili olarak tanımlanmaktadır. Sima Qian şöyle yazıyor:

Chuang-Tze, zamanının tüm edebiyatını iyi tanımıştı, ancak Lao-Tze'nin görüşlerini tercih etti; ve onun takipçileri arasında yer aldı, böylece yayınlanmış yazılarında bulunan ondan fazla karakterden büyük kısmı Lao'nun doktrinlerinin mecazi illüstrasyonlarıyla doludur. Konfüçyüs müritlerini doyurmak ve ifşa etmek ve Lao'nun duygularını açıkça sergilemek için "Eski Balıkçı", "Soyguncu Chih" ve "Kesme Açık Satchels" i yaptı. "Wei-lei Hsu" ve "Khang-sang Tze" gibi isimler ve karakterler hayalidir ve ortaya çıktıkları parçalar gerçek olayların anlatıları olarak anlaşılmamalıdır.