İçeriğe atla

Penglai Dağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Penglai (Penglai Dağı veya Penglai Adası), Çin mitolojisinde ölümsüzlük verdiğine inanılan bir tür mantarın yetiştiği, ölümsüzlerin yerleşmiş olduğu bir ada.[1] Sekiz Ölümsüzün ikâmet ettiği adada aynı adlı bir dağ da bulunurdu. Doğu Çin Denizi'nde olduğuna inanılan adanın kökeni Daoist gelenektir. Shan Hai Jing'de ada, ölümsüzlerin ikâmet ettiği dört diğer ada ile birlikte anılır, bunlar: Fangzhang (方丈), Yingzhou (瀛州), Daiyu (岱輿), and Yuanjiao'dur (員嬌). Dağın beyaz, dağdaki sarayların altından olduğuna, ağaçlarda mücevherlerin yetiştiğine inanılırdı. Belirli ve gerçek bir adanın mite kaynaklık edip etmediği bilinmemektedir ve durumu tartışmalıdır. Yichu (義楚) efsanevi adanın aslında Japonya, dağın ise Fuji Dağı olduğunu iddia etmiştir.

Çin'in Shandong eyaletinde Penglai adında bir şehir bulunmakla birlikte, buranın efsanede geçen yer olup olmadığı tartışmalıdır. Gene de şehir efsaneye sahip çıkmakta, İnsanların dünyasında, peri ülkesi (人间仙境) sloganını kullanmaktadır.

Kaynakça ve notlar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Peng-lai". Encyclopedia Mythica. Encyclopedia Mythica Online. 11 Kasım 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. <http://www.pantheon.org/articles/p/peng-lai.html 11 Kasım 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.> URL erişim tarihi: 29 Aralık 2007