Yukarıöz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yukarıöz
—  Köy  —
Yapraklı/Çankırı
Yapraklı/Çankırı
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu, Kuzey kesimleri Karadeniz Bölgesi
İl Çankırı
İlçe Yapraklı
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.358
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 376
İl plaka kodu 18
Posta kodu 18920
İnternet sitesi: [2]

Yukarıöz, Çankırı ilinin Yapraklı ilçesine bağlı bir köydür. 2012 yılından önce belde belediyesi iken nüfusu 2000'in altına düştüğü için köy olmuştur.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı halk arasında "baydiğin" olarak bilinmektedir. Baydiğin isminin, Baytekin isminden geldiği rivayet edilmektedir. Köyün ismi Cumhuriyetin ilanını müteakip Yukarıöz olarak değiştirilmiştir. Yukarıöz beldesine 4 km. mesafede Aşağıöz köyü bulunmaktadır. Köyün geçmişi hakkında ayrıntılı bilgi bulunmamakta ise de Şeyh İsmail Rumi Hazretlerinin bu köyde bir süre yaşadığı göz önünde bulundurularak 15. yüzyıla kadar gidilebilmektedir. [3]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri tipik İç Anadolu Türkmen geleneğine benzemektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankırı iline 50 km, Yapraklı ilçesine 30 km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Çankırı merkezde karasal iklimin etkileri görülmesine rağmen köyün kuzeyde olması dolayısıyla karadeniz iklimi etkileri görülmektedir. Çam ağacı ormanı çoktur. Yer yer ardıçlar, alıçlar ve meşe ağaçları ile gürgen ve sarı çamlarda bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre belde nüfus verileri 2015 1300
2007 1363
2000 2631
1990 2156

[4]

Nüfusu 2000'in altında olup yaz aylarında nüfusu 3000'in üzerine çıkmaktadır. Köyde çok katlı binalar fazlaca olup bu özelliğiyle gelişmiş bir görünüme sahiptir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Fakat yurtdışında yaşayan halkın, yazın tatile gelmesiyle ekonomide canlılık meydana gelmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim orta okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Türkcell, Vodafone ve Avea baz istasyonları da bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]