Zekeriyaköy, Yapraklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Zekeriyaköy
—  Köy  —
Çankırı
Çankırı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çankırı
İlçe Yapraklı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 112
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0376
İl plaka kodu 18
Posta kodu 18900
İnternet sitesi:

Zekeriyaköy, Çankırı ilinin Yapraklı ilçesine bağlı bir köydür.

Çankırı iline uzaklığı 35 km., Yapraklı ilçesine uzaklığı 25 km.'dir. Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Oğuzların Üçoklar ın Yüreğir boyundan geldikleri bilinmektedir. Kâşgarlı Mahmud, Divân-ı Lügati't-Türk eserinde; ٱغُز Oğuz: Bir Türk boyudur. Oğuzlar Türkmendirler. Bunlar yirmi iki bölüktür; her bölüğün ayrı bir belgesi ve hayvanlarına vurulan bir alâmeti vardır. Birbirlerini bu belgelerle tanırlar.[1]

Onbeşincisi : "اُرإغِر Üregir"lerdir. "ياُرإغِر Yüregir" dahi denir. Belgeleri şudur : 30px[2] ......, Bu saydığım bölükler köktür. Bu kökten bir takım oymaklar çıkmıştır; onları söylemedim, sözü kısa kestim. Bu bölüklerin adları onları kurmuş olan eski dedelerin adlarından alınmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi vardır.. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 112
1997 173

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]