Davutlar, Yapraklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Davutlar
—  Köy  —
Çankırı
Çankırı
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Çankırı
İlçe Yapraklı
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 447
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 376
İl plaka kodu 18
Posta kodu 18900
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Davutlar, Çankırı ilinin Yapraklı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankırı iline 49 km, Yapraklı ilçesine 30 km uzaklıktadır.Köye bağlı bir mahalle vardır.Köy Ilgaz Dağı milli parkını karşıdan görmektedir.Büklü Dere adı verilen piknik alanı yeşilliği ve bol oksijenli havası ile göz kamaştırmaktadır.Köyde türbe tepesi ve tarihi kale tepeleri yer almaktadır.Ayrıca şifalı topğıylada ünlüdür.Köy sınırları Karadeniz bölgesine kadar uzanmaktadır.Tarıma elverişli toprakları vardır.Bölgenin en yüksek köylerinden olması eşsiz havasını da beraberinde getirmektedir.Köye gitmek için Çankırı - Dağ Ovacık yolunu takip etmek ve köye ulaşan uzunca virajları takip etmek için Çakırlar köyünden sola dönmek gerekmektedir. Köy etrafına göre yüksek bir arazi birimi üzerine kurulduğu için güzel bir manzaraya sahiptir. Köyde küçük bir cami bulunmaktadırSarıkaya dağlarının batı sırtlarında iki parça olarak kurulmuş olup, ikinci parça Davutlar Köyü ne bağlı olan ve bu köyün mahallesi durumundaki Saraycık’lu. Esas ve büyük yerleşimi teşkil eden parça Davutlar Köyü’dür. Saraycık Mahallesi, Davutlar köyünün doğusunda "Ebenin Kaş" diye anılan tepenin eteklerinde kurulmuştur. Saraycık Mahallesi 21 hanedir. Köyün hemen üstünde Oluğüstü ve hemen yanında ise Kale Tepeleri yer alır. köyde göç çok fazla olmakta oldugu için köy nufusu çok azalmıştır. köy bayramlarda çok neşeli hale gelir göç eden köylüler bayramlarda köylerine gelmeyi çok severler ve yaklaşık olarak köyün %80 i köyde toplanır. bütün erkekler köy odasında toplanır beraber yerler içerler sohbet ederler. köy gençleri gezmeyi çok sever köyün alanı çok güzel oldugu için şehirden gelen köylüler temiz havası suyu doğasını gezerek rahatlarlar. köyde yaz aylarında su sıkıntısı çekilmektedir. Yayla yolu da buradan geçer. Köyün kuzeydoğusunda Söğütlü Pöhre ismiyle anılan dağlar vardır. Kalenin arkasında Uçoluk Tepeleri, biraz daha ilerisinde Mama Yurdu Tepelen yer alır. Artık yaylaya da ulaşmış olursunuz. Davutlar Yaylasının doğusunda ise komşu Dereli yaylaları bulunmaktadır. Ay rica İki Aralığı, Damcuğaz, Çukur Ahlat, Alancuk, Üç oluk, gibi yer isimleri ilgi çekicidir. Davutlar Köyü 1980 nüfus sayımına göre 86 hane ve toplam 521 nüfusa sahip iken 1990 yılı genel nüfus sayımında ancak üç kişilik bir artış göstermiştir. Sürekli ve mevsimlik göç olayının yaşandığı Davutlar’dan özellikle Ankara, Çankırı, Antalya, İzmir ve İstanbul?a önemli oranda akın vardır. Davutlar Köyü il merkezine 40 km., ilçeye ise 25 km. mesafede bulunmaktadır.

Yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

85 hanelik köyde en kalabalık ailede birey sayısı 15’tir. Köyde iki tane oda bulunmaktadır. Bu odalardan birisini köylüler ortak işletirken, diğerini şahıs işletmektedir. Köyde akraba evliliği çok azdır. Yaklaşık 85 aile bankadan kredi almaktadır. Köyde bir bakkal vardır. Araziden kalkan mahsul köyün kendi ihtiyacını karşılamakta kullanılmakta olup, köyün en büyük gelirini dışarıda çalışarak köye aynı zamanda nakit girdi sağlayan gurbetçiler oluşturmaktadır. Köyün ulaşım ve tarım işlerinde kullanılan iki minibüs bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2015 135
2000 447
1997 398

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca köyden büyük kentlere göç vardır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2015 - Ferid Ekerbiçer
2008 - Ferit Ekerbiçer
2004 - Memiş Civan
1999 - Memiş Civan
1994 - Veysel Özkan
1989 - Veysel Özkan
1984 - Mehmet Özkan

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.ilk ögretim okulunun devam edebilmesi için yeterli sayıda ögrenci bulunmadıgından dolayı okulun kapatılması düşünülmektedir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]