Yamaçbaşı, Yapraklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Yamaçbaşı
—  Köy  —
Çankırı
Çankırı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çankırı
İlçe Yapraklı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.740 m (5.709 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 91
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0376
İl plaka kodu
Posta kodu 18900
İnternet sitesi: [2]

Yamaçbaşı, Çankırı ilinin Yapraklı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı Bayırzeyvedir. Yamaçbaşı ismini 1970 li yıllarda eski yerleşim merkezi olan birdiğer adıyla Aşağıköy denilen mevkiden heyelan nedeni ile yeni yerine devlet onay ve yardımıyla çıkışından sonra almıştır. (Köyün yeni yerleşkesi eski zamanlarda köylünün harman ve mezarlık yeridir.). Bu ismi almasının sebebi ise köyün bir yamaca kurulmasından dolayıdır.köyün daha derin tarihine inecek olursak şimdilerde esköy ve marguza ismiyle anılan mevkilere orta asyadan´ bir diğer rivayete göre de yemenden göç etmiş oldukları sanılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankırı iline 35 km, Yapraklı ilçesine 25 km uzaklıktadır. Köyün kuzeyi ve kuzeydoğusu meşe, karaçam, sarıçam ve çeşitli meyve ağaçları ile kaplı olup güneyi ise civar köy arazilerine kadar tarladır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 20 civarı
2000 91
1997 129
1985 226

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi evvela köyde bulunan ilkokulun ardından da beldelerde bulunan orta okulların kapatılması sonucuna bağlı olarak göçten çok etkilenmiş olup artık yoğun bir tarım ya da hayvancılık yapılmamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

.