Yeniharman, Doğubayazıt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yeniharman
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Doğubayazıt
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 178
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0472
Posta kodu 04400

Yeniharman, Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının harmanların çok yapıldığı bir yer olduğu için adını oradan alınmıştır. Bu köy Ermenilerden kaldığı söyleniyor.Köy saki aşiretinden olup tarihi eser olarak yer altı zengiliklriyle meşhurdur...köyün kürtçe ismi kestek köyüdür. köyde hayvancılık ve ekinicilik geçim kaynağı olunca son zamanlar köylü randıman alamayınca köyden şehre aşırı göç olmuştur. Göç nedeniyle köyde hane sayısı 45’ ten 17’ ye düşmüştür. Ağrı iline 105 km, Doğubayazıt ilçesine yazın kestirme yoldan gidildiği için 8 km (çok dik yokuşlu bir yol yağmurlu ve karlı zamanlarda kullanılmıyor çok tehlikelidir. uzaklıktadır.Kışın köye ulaşmak için Çetenli Köyü yolunu kullanmak gerekiyor.Bu yolda 35 km lik bir yoldur.

Yeniharman İlköğretim Okulu 1978 tarihinden beri faaliyet gösteren okulumuz, Ağrı Doğubeyazıt İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden(http://yeniharman.meb.k12.tr) veya verilen telefon(Mhtr:05369715637 ) numarasından; Yeniharman İlköğretim Okulu öğretmenleri idari personel okulun imkânları Yeniharman İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları) okuldaki öğretmen sayısı öğrenci sayısı Yeniharman İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol basketbol voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları Yeniharman İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.Şuandaki öğretmeni Mehmet Sıddık SARIBOĞA'dır

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün mantı ve saki köftesi meşhurdur

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı iline 105 km, Doğubayazıt ilçesine yazın kestirme yol ile 8 km kışın çetenli yolu kullanıldığı için 35 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1269
1997 1966

2009 da nüfus 147 kişidir

2010 da nüfus 150 kişidir

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır.2008-2010 eğitim yılında görev yapan öğretmenin adı:Mehmet Sıddık SARIBOĞA'dır.Köyün içme suyu şebekesi vardır . PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol kumluk olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]