Dalbahçe, Doğubayazıt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dalbahçe
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Doğubayazıt
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 994
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0472
Posta kodu 04400

Dalbahçe, Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün nüfusu 1072, hane sayısı 195dir.Köy ahalisi CELALİ aşiretinin QOTİ koluna mensuptur.  Köye bağlı birde mezra bulunuyor.

Pena Mezrası Doğubayazıt`ın yaklaşık 40 km güney batısında bulunan Dalbahçe köyü beldesinin Zor Dağları vadisinde yer alıyor. Engabelli araziye sahip bir konumda olduğu için Mezraya ulaşım oldukça zor.

  Mezranın tarihi hakkında net bir bilgi yok. Ancak Cumhuriyetin kuruluşundan önce İran`dan gelen Celali aşiretine mensup Qoti kabilesinin Hesiki kolu tarafından dönemin zamanında bölgede yaşayan Ermenilerden satın alındığı biliniyor. Uzun bir süre beraber bu topraklarda yaşamaya başlamışlardır. Daha sonra Cumhuriyetin kurulacağı dönemde Ermeniler bu topraklardan göç etmeye başlamışlar. O tarihten bu yana Hesiki ailesi nesilden nesile burada yaşamaya devam etmişlerdir.

  1993 yılında terör suçlaması iddiasıyla Mezra terk edilmek üzere Askeri yönetim tarafından boşaltılmıştır. Yaklaşık 30 haneli ve 100 kadar nüfusa sahip Mezrada bulunan herkes farklı şehirlere ya da çevre koylere göç etmek zorunda kalmıştır.

   Daha sonra 2000 yılları başlarında yeni kurulan hükümetin yaptığı kanun değişikleri ile hazırladığı eve dönüş projesini hayata geçirdiyse de çoktan göç edip gidenler birkaç hane dışında daha geri dönen olmadı. 

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı il merkezine 129 km, Doğubayazıt ilçesine 32 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 994
1997 1159

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]