Uzunyazı, Doğubayazıt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Uzunyazı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Doğubayazıt
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 501
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0472
Posta kodu 04400

Uzunyazı, Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün Türkçe olarak kullanılan “Uzunyazı” adı nerden geldiği belirsiz olup, yörede Kürtçe olarak “Neço” olarak bilinmektedir. Köyü ilk kuran aileler aslen şu anki İran topraklarında Maku bölgesinden geldiği söylenmektedir. Daha sonraları Uzunyazı köyünü kuracak olan aileler şu anki Doğubeyazıt sınırlarına geldiklerinde “Eski Köy” olarak anılan Büyük Ağrı Dağının eteklerine bulunan küçük düzlükte yerleşmişlerdir. Takip eden Osmanlı Devletinin Yıkılış döneminde köy saldırılara maruz kaldığından köylüler Sarış Çavuş köyüne sığındılar. Bir süre burada kaldıktan sonra şu anki köyün bulunduğu düzlüğe geldiler. Köyün ilk olarak dört aile olarak kurulduğu bilinmektedir. 

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı iline 125 km, Doğubayazıt ilçesine 28 km uzaklıktadır. Köyün sınırları içinde suyun az olmasından kaynaklı, nadir denecek kadar ağaç bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 501
1997 624

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 90 lı yıllardan sonra sınır ticareti ile ilgilenmeye başlayan köylüler şu anda geçimlerinin önemli bir kısmını yolcu taşımacılığı ve sınır ticareti üzerinden yapmaktadırlar.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. 90-100 öğrenciye eğitim verilen okulda 4-5 öğretmen, 2 hizmetli görev yapmaktadır.Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalışan anaokulu 2012 de eğitim vermeye başlamıştır. Köyün içme suyu şebekesi sontaj yöntemiyle elde edilen sudan karşılanmaktadır. Köyde kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Yiyecek, içecek ihtiyaçlarının giderilmesi için köyde 2 bakkal tipi küçük işletme vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır kulanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Uluslararası İran-Doğubeyazıt ulaşım hattına 3 km uzaklıktadır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]