Karabulak, Doğubayazıt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karabulak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Doğubayazıt
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2011)
 • Toplam 4.265
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0472
Posta kodu 04400
Resmî site
[1] -

Karabulak, Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. bu köy CELALİ kabilesinin kolunun KOTİ aşiretidir. . Bu bilgikere ek olarak köyün ismini köyun yakınlarında bulunan su kaynagından(bulak) aldıgı sanılmaktadır.Bu su tamamen kaynak suyu olup köyün yükarısındakı dağlardan toplamaktadır suyunu ve yakın döneme kadar bagli bulunduğu Doğubatazıt ilçesinin su ıhtıyacının büyük bir kısmı bu su kaynaklarından almaktaydi.

Karabulak köyü sakinleri celali aşiretinin koti ve hıdıa kollarından oluşmakta olup bu iki kabile zamanla kız alıp vererek kardeş olmuşlardır ..köy halkı arasında aşiret farklılığı yoktur. Kardeşlik ,birlik ve beraberliğin yaşandığı bir köydür. Karabulak köyü tarihte isa bey diye bilinen kürt osmanlı beyinin köyüdür.

Karabulak köyünün sırtını dayadığı dağlık kesimler hayvanlar için otlak ve yaylak olup tarihte kürtler ve ermenilerin beraber yaşadığı bir alandı.ermeniler ve kürtler bu bölgede kardeş gibi yaşamış ermenilerle sünnet kirveliği oluşturularak akrabalık kurulmuştur ermeniler için fılle kelimesi kullanılmaktadır. 1. dünya savaşıyla kardeşlik devam etse de kışkırtıcı çevreler ve savaş ortamı ermenilerin sürülmesine sebep olmuştur..

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy gelenek, görenek olarak kadın erkek eşitliğinin olduğu köylerdendir. kadınlar ev işlerini erkekler diğer işleri yapmaktadır.

yöresel yemekler

yöresel yemekleri arasında kurutulmuş lor denilen çortanlardan,incir ve kayısıdan yapılan deve çortan, kızartılmış tereyağı ve sarımsaklı yoğurttan yapılan sérun yemeği , avsira pivaza önemli yöresel yemekleridir..

Köyde bulunan sazlıktan yetişen kamışlar filizlenme aşamasında yenilmekte olup bunlara pijdan denilir..

halı dokumada birinci sıradadır.

Karabulak köyü tarihte el dokuma halının önemli merkezlerinden biridir. Kimi zaman köydeki yöresel halı dokuma atölyesinden yöresel , el işi halı dokuma faaliyeti yapılmaktadır.. halı dokuyan kişiye zıbade derler.

Sinek yaylasında karabulaklılar tarafından bulunmuş olan kök boya otu çark ile kök boyayı elde etme sanatı Karabulak Köyünü halı dokuma alanında ilerletmişse de günümüzde teşvik eksikliğinden ve bu konudaki yatırım eksikliğinden herhangi bir ilerleme katedememiş çoğu zaman halı üretimi durmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı iline 110 km, Doğubayazıt ilçesine 13 km uzaklıktadır.

Karabulak köyü Ağrının Doğubayazıt ilçesine bağlı bir köydür. Doğubayazıta 12 km uzaklıktadır. Karabulak köyünün en avantajlı tarafı Doğubayazıt Iğdır yolu üzerinde olması ve Doğubayazıta ,Iğdıra yakın olmasıdır zira Iğdır karabulak köyü arası 30 km dir. Ağrı merkeze ise 120 km uzaklıktadır.

Ağrı dağını tam anlamıyla karşıdan gören karabulak köyünün ön tarafı sazlık olup arka kısmı dağlıktır. 

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2011 2065
2000 1500
1997 1000

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köy halkının büyük kısmı yazın 3 aylık bir dönem için yaylaya gider . Sinek yaylası, delali vido, çıngıl ,gozé, gomi çiya gibi yaylalara giden köy halkı yarı göçebe bir hayat yaşamaktadır.Bu yaylalardan sinek yaylası ve delali vido balık gölüne yakın bir yerdeyken ,çıngıl, gozé, gomi çiya gibi yaylalar karabulak köyünün arkasında sırtını dayadığı dağlardadır..Genellikle hayvancılığın yapıldığı köyde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık tek geçim kaynağıdır. Çiftçiler yazın sazlıktan ve karabulak köyünün sırtını dayadığı dağlardaki meralardan ot biçerek kış hazırlığı yapmaktadırlar. Hemen hemen herkesin evinin önünde,hayvanların kışlık ot ihtiyacı için toplanmış ot yığınları görmek mümkündür.

Köyde hayvan yetiştirmek için kooperatif kurulmuş olup kooperatif durgunluk yaşamakta bundan dolayı kooperatif karizmatik bir başkana ihtiyaç duymakta olup halen başarı sağlamamıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır YIBO seklınde olup yatılı hızmet vermektedır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.