Yelken çiçeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yelken Çiçeği
Spathiphyllum cochlearispathum
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Bölüm: Tracheophyta
Klad: Angiosperms
Klad: Monocots
Takım: Alismatales
Familya: Araceae
Alt familya: Monsteroideae
Oymak: Spathiphylleae
Tür: S. spathiphyllum
İkili adlandırma
Spathiphylleae spathiphyllum
Doğal dağılım haritası
Sinonimler
 • Hydnostachyon Liebm.
 • Massowia K.Koch
 • Spathiphyllopsis Teijsm. & Binn.
 • Amomophyllum Engl.
 • Leucochlamys Poepp. ex Engl.

Yelken çiçeği (ya da barış zambağı), Spathiphyllum cinsi ev bitkilerine verilen genel ad. Spathiphyllum, Araceae familyasından Amerika kıtasının tropikal bölgelerine ve güneydoğu Asya ‘ya özgü yaklaşık 47 monokotiledonous çiçekli bitki türünün bir cinsidir. Bazı Spathiphyllum türleri genellikle spath veya barış zambakları olarak bilinir.

Spathiphyllum 12–65 cm uzunluğunda ve 3–25 cm genişliğinde geniş yapraklı yaprak dökmeyen otsu çok yıllık bitki 'dir. Çiçekler, 10–30 cm uzunluğunda, beyaz, sarımsı veya yeşilimsi spathe ile çevrili bir spadix olarak çıkar. Bitkinin hayatta kalması için büyük miktarda ışığa veya suya ihtiyacı yoktur.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Schott 'un cins açıklaması LatinceSpatha foliaris persistens,[1] Latincespatha, spathe ‘nin -a halidir, Latincefoliaris, yaprakla ilgili anlamı değiştiren sıfat ve Latincepersistens, devam eden veya ısrar eden demektir LatincePhyllum yaprak anlamına da gelir.[2]

Çiçeği[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce sarılı bir haldedir. Zamanla açılmaya ve beyazlaşmaya başlar, tek bir taçyaprak şeklindedir.

polen ve tohum yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu organ, çiçeğin altındadır ve şekli mısıra benzer.

Yaprak[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapraklar önce açık yeşildir, rengi zamanla koyulaşır.

Gövde[değiştir | kaynağı değiştir]

Gövdesi tamamen yaprak ve saplardan oluşur, sadece birkaç cins ağaç bulunduran bir orman gibidir.

Seçili türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Türleri şunlardır: [3]

Yetiştirilen melezler şunlardır:[4]

Yetiştirme ve kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı türler popüler iç mekan ev bitkisi türleridir. Gölgede en iyi şekilde yaşar ve gelişmesi için çok az güneş ışığına ihtiyaç duyar ve yaklaşık olarak haftada bir sulanır. Toprağın nemli bırakılması en iyisidir ancak yalnızca toprak kuru ise sulamaya ihtiyaç duyar. NASA Temiz Hava Çalışması, "Spathiphyllum" un benzen ve formaldehit dahil olmak üzere belirli gaz halindeki çevresel kirleticileri temizlediğini buldu.[5] Bununla birlikte, sonraki testler, bu temizleme etkisinin pratik olamayacak kadar küçük olduğunu göstermiştir.[6] 'Mauna Loa' Kültivarı Kraliyet Bahçıvanlık Derneği 'nin Bahçe Liyakat Ödülü ‘nü kazandı.[7]

Zehirliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Adı "zambak" olmasına rağmen, barış zambağı aileden Liliaceae gerçek bir zambak değildir. Gerçek zambaklar, kediler ve köpekler için son derece zehirlidir,[8][9] ancak barış zambağı spathiphyllum yutulduğunda insanlar ve diğer hayvanlar için sadece hafif derecede toksiktir.[10][11] Cilt tahrişine, ağızda yanma hissine, yutma güçlüğüne ve mide bulantısına neden olabilen kalsiyum oksalat kristalleri içerir ancak gerçek zambaklarda bulunan ve kedilerde ve diğer bazı hayvanlarda akut böbrek yetmezliğine neden olabilecek toksinleri "içermez".[12]

Popüler Kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bitkilerin dinlemesi için bestelenmiş erken dönem elektronik albüm Mother Earth's Plantasianın 7. parçası "Swingin' Spathiphyllums"’dır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikitür'de konuyla ilgili taksonomik bilgiler bulunur:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Heinrich Wilhelm Schott and Stephan Endlicher (1832). Meletemata botanica. C. Gerold, made available online by The Biodiversity Heritage Library. 14 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2021. 
 2. ^ Stearn, W. T. (1992). Botanical Latin: History, grammar, syntax, terminology and vocabulary, Fourth edition. David and Charles. 
 3. ^ "Search results — The Plant List". www.theplantlist.org. 31 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 4. ^ Edward F. Gilman (1999). "Spathiphyllum x 'Clevelandii', Fact Sheet FPS-555" (PDF). University of Florida Cooperative Extension Service. 13 Aralık 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
 5. ^ Anne Raver (13 Şubat 1994). "Need an Air Freshener? Try Plants". New York Times. 28 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2021. 
 6. ^ "Which houseplants should you buy to purify air? None of them". National Geographic. 17 Kasım 2019. 7 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 7. ^ "Spathiphyllum 'Mauna Loa'". RHS. 14 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2021. 
 8. ^ Fitzgerald, Kevin T. (2010). "Lily Toxicity in the Cat". Topics in Companion Animal Medicine. 25 (4): 213-217. doi:10.1053/j.tcam.2010.09.006. ISSN 1938-9736. PMID 21147474. 
 9. ^ "Peace Lily". 14 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2016. 
 10. ^ "University of California - Toxic Plants (list)". 31 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2018. 
 11. ^ "23 Common Flowers That Are Poisonous For Your Pet". www.entirelypets.com. 11 Kasım 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 12. ^ "Peace Lily Are Toxic To Pets". Pet Poison Helpline. 19 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi.