Yaylabaşı, Osmancık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yaylabaşı
—  Köy  —
Çorum
Çorum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Osmancık
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.161
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0364
İl plaka kodu
Posta kodu 19500
İnternet sitesi: [2]

Yaylabaşı, Çorum ilinin Osmancık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı Zambal'dır. Yeni adı Yaylabaşı olan Zambal'a Zambal denilmesinin ayrı bir sebebi vardır. Çok önceleri Bu köyde arıcılık yaygın olduğu rivayetler arasındadır. Köyde arıcılık iyi olmasının yanında çok kaliteli ballar elde edildiği yine rivayetler arasındadır. Bir gün Zambal köyüne köy dışından bir yabancı gelir, köylüler ikramdan sonra yabancıya bal ikram ederler, yabancı balı sever ve biraz bal yer. Balın kalitesinden ve sırf özlü olmasından dolayı yabancı o köyde ölür. Bu nedenle bu köye zehirli bal anlamında Zambal denilir olmuş.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kültüründe gelenek ve görenekler ağır basar. 1984 yılında yeniden yapılan ilkokul ile köyde yeni bir dönem açılmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum iline 91 km, Osmancık ilçesine 27 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1527
2000 1161
1997 1068

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı gibi görünse de erkek nüfusun büyük çoğunluğu normal köy işlerinin yanında inşaat sektöründe kaliteli iş gücü durumuna gelmesiyle ekipler halinde dönem olarak çalışmaya başlamıştır. 1980 yılından itibaren Libya, Kuveyt, Suudi Arabistan, Irak, Türkmenistan, Kazakistan, Ukrayna ve Rusya' da çalışan ve halen de bu şekilde devam eden ve belli sayıda inşaat sektöründe kaliteli bir işgücüne sahiptir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon alt yapısı tamamlanmıştır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardır. Sağlık evinde görevli bir ebe hemşire mevcuttur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ama yolu yoktur

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]