Güneşören, Osmancık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güneşören
—  Köy  —
Çorum
Çorum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Osmancık
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 349
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0364
İl plaka kodu
Posta kodu 19500
İnternet sitesi: [2]

Güneşören, Çorum ilinin Osmancık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. köye ilk yerleşim, Hacı Ali Mezrası şeklinde başlamıştır. Şu an 70 civarında hane bulunmaktadır. Köye ilk gelenler Zondali kabilesinden Hacı Ali, Kardeşi ve eşidir. Amasya yönünden geldiği tahmin edilen bu aile önce Kınalıtaş mevkindeki köyden koyun sürüleri satın alarak yukarı, şimdiki köyün üst kısımlarına yerleştiği zamanla buranın suya uzak olması ve heyelan nedeniyle şu andaki yerleşim yerine yerleştikleri bilinmektedir. Köyün Osmanlı Devleti döneminde adı Güneşviran olarak geçmektedir. Köyle ilgili ilk kaynak 1904 yılında yapılan nüfus sayımında sayılan Ali oğlu YUSUF'un burada 1831'de doğduğunun yazılması ile köyün 19. YY'dan bu yana yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. İkinci belge ise 18 Temmuz 1870 tarihine dayanmaktadır. Üçüncü kaynak ise yine 1870 tarihinde Öbektaş köyünden Molla Halil oğlu Veliyyüddin ile Güneşviran Köyünden Hasan Kethüda oğlu Ali Osman arasında geçen bir davada köy hakkında bilgi alınmaktadır. Köyde şu anda AKBAŞ,KARATAŞ ESKİADAM, ÇAKIRLAR, ZEYTUN, KOYUN, OCAK, ŞEKİRLER ve KÜRÜŞLER gibi aileler bulunmaktadır. genellikle birbirine akraba olan bu ailelerin gençleri, Özellikle Ankara'yı göç yeri olarak seçmektedir. Köyde tarım yapılsa da genellikle bu kendi ihtiyaçları için kullanmaktadırlar. Köyün geçim kaynağı, çeşitli illerde yapılan inşaat işçiliği ve Ankara'da yerleşik gençlerin katkılarıdır. yerleşim yeri köyün ortadan geçen çayın çevresindedir. Toprak yapısı kil'li toprak olduğundan tarım genellikle köyün aşağısında bulunan daha müsait alanlardadır. Köyde yapılan meyvecilik elma üzerine olmasına rağmen son yıllarda bu ağaçların gençleştirilmemesi, meyveciliği bitirme noktasına getirmiştir. karasal iklim hakim köyde, yazları hava serindir. Çal Dağ'ın alt kısımlarında olması bir dönem yaylaya çıkış olgusunu tetiklese de son dönemlerde yaylaya çıkan aile saysı azalmıştır. Köy, eski muhtar Fikret Eskiadam ve şimdiki muhtar Dursun Çakır döneminde atağa geçmiş, kanalizasyon, su ve yol projeleri geliştirilmiştir.

Öğr.Gör.Rahmi AKBAŞ

T.C. BİLECİK ÜNİVERSİTESİ

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Yörük kültürünün belli başlı geleneklerini taşımaktaysa da bir Yörük köyü değildir. 1800'lü yıllarda göçle gelinip yerleşilmiş ve çevrenin etkisiyle kültürel değişime uğramıştır. Düğünler bu kültürü ortaya koyan en önemli öğelerdir. Bu törenlerde geçmişten gelen birçok adet bulunmaktadır. Örneğin, köyün gençlerinin belli bir mesafeyi koşarak yarışması ve bunun ardından birinci gelen kişiye düğün sahibinin horozla ödüllendirilmesidir. Köy, İslam Dini kültür yapısını, Türk kültür yapısı ile birleştirerek uygulamaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum iline 66 km, Osmancık ilçesine 17 km uzaklıktadır. Köy Çal Dağ'a yaslanmış olup gerisinde başka köy bulunmamaktadır. Çorum- Samsun İl sınırının son köyü olup, dağın diğer tarafında Samsun'un Vezirköprü İlçesi sınır köyleri başlamaktadır. Köy bir derenin iki yanına kurulmuş olup; Rakım'ı 770'dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, İç Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yazları çok sıcak olmamakla birlikte; kışları karlı ve soğuk geçmektedir. Ancak son zamanlarda orman alanlarının artması, gölet çalışmaları bu iklimi bir nebze olsun yumuşatmıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 299
1990 403
1985 429

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi ilk zamanlar köyde bulunan üç su değirmene dayanmaktaydı. 1940'lı yıllarda bu değirmenler sayesinde bir çekim merkezi olan köy, elektrikli değirmenlerin çıkması, ulaşımın kolaylaşması gibi nedenlerle etkisini yitirmiştir. Köyde belli oranda tarım ve hayvancılık yapılsa da gençlerin göç etmesi, yaşlıların ise ancak kendilerine yetecek oranda bu işleri yürütmektedirler; yani tarım ve hayvancılık ağırlıklı olarak ihtiyaçların karşılanması amacıyla yapılmaktadır. Arazinin yıllar geçtikçe mirasla bölünmesi,toprakları daraltmış ve zaten düz olmayan araziyi ancak üreticilerin kışlık yiyeceğine yetecek hale getirmiştir. 1965'li yıllardan itibaren başlayan meyvecilik özellikle elma, zaman içinde yenilenememiş ve yaşlanan ağaçlarda verim düşmüştür. Hayvancılık, son yıllarda teşviklerle artırılsa da bu da şu anda yeterli düzeye ulaşamamıştır.

Muhtarlırıca Kültürel olarak bilgi almak için: anka11@mynet.com'a mesajda atılabilir.[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 M.NURİ OCAKLI
2009 Ahmet akkuş
2004 Dursun Çakır
1989
1984

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu bulunmasına rağmen öğrenci sayısının iyice azalması üzerine, taşımalı eğitime geçilmiştir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. [[Sağlık ocağı yoktur. ancak sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Cep telefon olarak tüm GSM Şebekeleri çoğu yerde çekmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]