Kumbaba, Osmancık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kumbaba
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Osmancık
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 752
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
Posta kodu 19500
Resmî site
[1] -

Kumbaba, Çorum ilinin Osmancık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kumbaba ismini nereden aldı?

Köy ismini Menevrek`lerden Hamza diye anılan ve bugün köy merkezindeki türbe içerisinde yatmakta olan bir zattan almaktadır. Rivayete göre, Hamza denilen bu zat çok saf imiş ve çocuklar gibi sürekli Kızılırmak kenarındaki kumlarda oynarmış. Aynı zamanda bu zat zaman zaman bazı mucizeler gösterirmiş.

Kızılırrmak`ın coşkun olduğu bir mevsimde, gelin almak maksadı ile, uzak bir yöreye giden bir grup insan Kızılırmak`ın geçit vermemesi nedeni ile, uzun bir süre köyde konaklamak zorunda kalır. Yolculuk o zamanlar atlar ile yapılırmış. Kısa bir süre sonra hayvanların yiyecekleri tükenir.

Hayvanlara yiyecek bulmakta zorlanan grup, Hamza denilen bu zata başvururlar. Hamza isimli bu zat, "hayvanların torbalarına kum doldurun" der. Grubun önde gelenleri ise "Hayvan kum yer mi?" diye itiraz ederler. İçlerinde itikatı pek olanlar torbalara Kızılırmak kenarından kum doldurarak hayvanların başına takarlar. Hayvanlar tereddütsüz başlarlar torbaların içindekini kütür kütür yemeye. Bu hale şaşıranlar torbaların içine bakarlar ki, doldurulan bütün kum taneleri, arpa olmuş. O günden sonra Hamza denilen bu zat, Kumbaba olarak anılmış. O günden sonra Kumbaba`ya gidiyorum demek, Hamza denilen bu zatı ziyarete gitmek anlamında kullanılmış ve daha sonraları köye Kumbaba türbeye de Kumbaba Sultan ismi denilegelmiş. Kumbaba Sultan türbesinde bugün 4 yatır bulunmaktadır. Birisi Kumbaba Sultan`ın kendisine, birisi türbeyi inşa ettiren İbrahim Güven`e, diğeri Büyük İbrahim olarak bilinen zata ve eşi Fatma Anaya aittir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum iline50 km, Osmancık ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 752
1997 713

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.taşımalı sistem oldu. Köyün içme suyu şebekesi vardır

kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]