Yukarızeytin, Osmancık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yukarızeytin
—  Köy  —
Çorum
Çorum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Osmancık
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 499
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0364
İl plaka kodu
Posta kodu 19500
İnternet sitesi:

Yukarızeytin, Çorum ilinin Osmancık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün 1900’lü yılların başlarında Sivas Sancağı Amasya Vilayeti Vezirköprü Kazası Avlağı Nahiyesine bağlı olduğu bilinmektedir.

Yukarızeytin köyü olarak CUMHURİYET döneminde yapılan idari yapılanmadan sonra bugünkü İlimiz ve İlçemiz olan ÇORUM İLİ OSMANCIK İLÇESİ sınırlarına dahil edilmiştir. köy ilçemizin kuzey doğusundadır. Komşu köylerimiz ise sol kısmında 2.5 km uzağında Aşağı Zeytin Köyü, sağ kısmında 6.km uzaklıkta Pelitçik Köyü köyün ormanla süslediği dağ olan bakacak mevkisinin arkasında Avlağı köyü bulunmaktadır.

köyün Doğu kısmında ise Samsun Vezirköprü kazası Ovacık bölgesi bulunmaktadır. Ülkemizin en büyük çam ormanları arasında yer alan Kunduz ormanının birçoğu köyün sınırları içinde yer alması, Kızıl Irmağın köyün 2 km gibi yakınından geçmesi dolayısıyla şirin bir köy olmuştur.

köy ilçemize en uzak köyleri arasında bulunmaktadır. İlçeye uzaklığı ise 54 kilometredir. köy halkının tamamı 24 OĞUZ BOYUNDAN GELEN ÇEPNİ TÜRKMENLERİ YAŞAMAKTADIRLAR

Bilindiği gibi köylümüz örf ve adetlerinin bazıları günümüzde uygulanmaktadır. Bununla birlikte köyün altyapısı olarak kanalizasyonu 1974 yılın da Devlet desteği ile köylümüz tarafından yapılmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy düğünlerinde köyün gençleri tarafından köy seyirlik oyunları (elekcoğ) oynanır. Düğünlerde gençler güreş tutar. Ramazan ayında çeşitli eğlenceler düzenlenir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum iline 119 km, Osmancık ilçesine 54 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 499
1997 444

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Özellikle bamya ekimi yaygındır. Köyde ceviz yetiştiriciliği oldukça yaygındır.Orman köyü olması itibarı ile köylüler geçimlerinin bir kısmını orman işçiliğinden sağlamaktadır.

Ormanlarda kendiğiliğinden yetişmiş ve bahçelerde de yetiştirilen ıhlamur çiçekleri köye gelir sağlamaktadır. Ayrıca köy vatandaşlarının bir kısmı arıcılık ile uğraşır. Birçok çiçek türünü barındıran köy kırları arıcılık için el verişlidir.

Köyde sanayi olarak doğramacılık yapılmaktadır. Köy merkezinde bulunan kereste ve mobilya atölyesinde birçok mobilya ürünü üretilmektedir. "Yemek Tablası" adı verilen ve yer sofrası için kullanılan küçük ayaklı masa köyde üretilen kültürel bir mobilya ürünüdür.

Köy kadınları çıkrık adı verilen dokuma tezgâhları ile dokumacılık yapmaktadır. Evlerde kullanılan birçok tekstil ürünü bu dokuma tezgâhlarında dokunmaktadır. Köyün, dokuma tezgâhında üretilen çok amaçlı kullanılan "mahrama" adında kültürel bir dokuma ürünü bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yukarızeytin Köyü hakkında genel bilgilere yer vermekte olan köy web sitesi, köy dışında yaşayan vatandaşların iletişim noktası halindedir. Köy vatandaşlarına ait bilgiler, telefon rehberi, fotoğraf ve video galerisi ile forum alanı sitede yer almaktadır.

Dernekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yukarızeytin Köyü Eğitim Kültür Spor Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneği

1999 yılında köylülerin ihtitiyaçlarını karşılamak için kurulmuş olan dernek, her yıl düzenli tanıtım şenlikleri düzenlemekte, köy öğrencilerinin eğitim giderlerine katkıda bulunmakta, köy gençlerine sosyal ve kültürel alt yapıyı sağlamakta önemli rol oynamaktadır.

https://www.facebook.com/yukarizeytin.org?ref=bookmarks