Tekmen, Osmancık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tekmen
Tekmen Köyü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Osmancık
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 800 m (2.600 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 340
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
Posta kodu 19500
Resmî site
[1] -

Tekmen, Çorum ilinin Osmancık ilçesine bağlı bir köydür.

Tekmen köyünde şu an ortalama 238 kişi yaşamaktadır. Karadeniz Bölgesi'nde olmasına rağmen köyde daha ziyade İç Anadolu Bölgesi etkisi hakimdir ve diğer İç Anadolu Bölgesi köyleri gibi Tekmen de geçimini tarım ve hayvancılık üzerinden sağlamaktadır. Ne var ki para kazanmak ve daha iyi eğitim koşullarına ulaşabilmek için Tekmen 1970'lerden itibaren şehir merkezlerine göç vermeye başlamış ve köyün merkez nüfusu 350 civarında kalırken diğer şehir merkezlerindeki Tekmenli nüfusu toplamda 3000 civarına ulaşmıştır.

Köy beş kırsal mahalleden oluşmaktadır; Bunlar Tekmen merkez, Karataş, Yukarısaltuk, Aşağısaltuk ve Bağlar mahallesidir. Hep böyle olmamakla birlikte her mahallede belirli bir geniş aile yaşamaktadır. Örneğin Soruklu ailesi Karataş mahallesinde, Hacılar ve Hacıyusuflar Bağlar mahallesinde yaşamaktadır.

Köyün insanları oldukça sosyal ve esnek yapılı olup ilçe köylerine nazaran eğitim ve öğretime verdikleri önemle bilinirler.

Hayvancılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekmen'de Koyunlar.

Tekmen köyü dağlık ve engebeli bir arazi üzerinde bulunduğu için tarım olanakları çok kısıtlıdır. Bu nedenle de halkın beslenebilmesi ve geçimini sağlayabilmesi hayvancılığı, özellikle de küçükbaş hayvancılığı zorunlu hale getirmiştir. Köyde koyun ve keçi üretimi aslında yün, et, keçi kılı, deri, süt ve süt mamullerinin üretimi amaçlıdır. Yoksa üretip satarak para kazanma amaçlı değildir. 1960'lardan sonra ise hayvancılık ticari nitelik de kazanmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak yetersizdir. kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol köy merkezine kadar asfalt, sonrası ise stabilize. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Tekmen Bölgesel Kalkınma, Yardımlaşma, Dayanışma, Eğitim ve Kültür Derneği sayesinde yayla zirvesine dek stabilize yol götürülmüştür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]