Yalan Dünya (dizi, 2012)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yalan Dünya
Dizi oyuncuları
FormatTelevizyon dizisi
TürKomedi
Sit-com
SenaristGülse Birsel
YönetmenJale Atabey Özberk
BaşrolAltan Erkekli
Füsun Demirel
Olgun Şimşek
Beyazıt Öztürk
Gülse Birsel
Hasibe Eren
Sarp Apak
Öner Erkan
Tema müziği bestecisiNil Karaibrahimgil
Açılış müziği"Yalan Dünya"
Ülke Türkiye
DiliTürkçe
Sezon sayısı4
Bölüm sayısı90 (bölümleri listesi)
Yapım
YapımcıAyşe E. Durmaz
MekânCihangir, İstanbul
Görüntü yönetmeniSerdar Armutlu
Gösterim süresi120 dakika
Yapım şirketiD Productions
Dağıtımcı firmaKanal D
Yayın bilgileri
KanalKanal D (HD)
teve2 (Tekrar)
Görüntü formatı576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatıStereo
Yayın tarihi13 Ocak 2012 (2012-01-13) - 19 Kasım 2014 (2014-11-19)
DurumuSona erdi

Yalan Dünya, senaryosu Gülse Birsel tarafından yazılan ve D Productions tarafından prodüksiyonu gerçekleştirilen Türk yapımı durum komedisi türündeki televizyon dizisidir. Jale Atabey Özberk tarafından yönetilen dizi, 13 Ocak 2012 tarihinde Kanal D'de yayınlanmaya başladı ve dizinin müzikleri Nil Karaibrahimgil tarafından yapıldı. Yalan Dünya, Cihangir'de yan yana yaşayan, Türkiye'nin iki uç hayat tarzından gelen iki ailenin komik hikâyelerini ele almaktadır.

Dizinin fikri, Cihangir'de ofis ararken ortaya çıktı. Dizi, 26 Kasım 2012'den itibaren 24 Haziran 2013'teki 2. sezon finaline kadar her pazartesi 20.00'de yayınlanmaya devam etti. 3. sezon 27 Eylül 2013'ten itibaren eski günü olan cuma 20.00'de yayınlanmaya devam etse de 4. sezon da çarşamba günleri 23.00'te ekrana gelmiştir.

Yalan Dünya'nın finali yılbaşı gecesi yapılacaktı ama dizi 19 Kasım 2014 tarihinde yayımlanan 90. bölümü ile final yaparak ekrana veda etmiştir. Toplam 4 sezondan oluşmaktadır.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Yalan Dünya, Cihangir'de ofis edinmeye çalışan Birsel'in burada tanıştığı "insanlar, emlakçılar, ev sahipleri falan" ile ortaya çıktı ve Birsel, "bir günde hızlı hızlı" yazmaya başlayarak diziyi oluşturdu.[1]

Tanıtımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanal D, dizi için iletişim çalışmaları çerçevesinde seri ilanlar sayfası şeklinde bir tanıtım ilanı hazırladı.[2] İlanda, dizide rol alan tüm oyuncuların canlandıracağı karakterler esprili bir dille tanıtıldı. Ayrıca hurriyetemlak.com sitesinde dizinin tanıtımı amacıyla "958 TL Cihangir'de ortak teraslı, çok amaçlı, çok eşyalı, uygun daire" şeklinde ilan verildi.[3] Dizinin yayına girdiği akşam ise Kanal D, Türkiye'de ilk kez, Twitter kullanıcılarını ekrandan belli bir etikete (hashtag'le) yönlendirdi, gelen yorumların (#yalandunya) etiketiyle girilmesi konusunda yönlendirici oldu.[4]

Reyting[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin, yayınlanmaya başladığı tarihten itibaren Kanal D'nin reytinglerine olumlu katkıları oldu.[5][6] Cuma günleri bekleneni vermesine rağmen[7] yayın günü pazartesiye alınınca reytinglerinde düşme yaşandı[8][9] bunun üzerine yayın gününü değiştirip senaryo ile ilgili farklılıklara giden dizi gündemdeki yapımları konu alarak reytinglerini arttırabildi.[10] Herkes dizinin 2. sezonda reytingler yüzünden yayından kaldırılacağını iddia ederken dizinin senaristi Gülse Birsel dizinin 3. sezonda da devam edeceğini açıkladı. Mayıs 2013'te dizinin 3. sezonda da yayınlanacağı kesinleşti. Kültür Bakanlığı, dizinin yurt dışında yayınlanması üzerine "Türkiye'nin tanıtımına katkı sağladığı" gerekçesiyle diziye teşekkür plaketi verdi.[11]

Reklam[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi sanal reklam uygulamasını diğer adıyla ürün yerleştirmesini kapsamlı bir şekilde kullanmaktadır[12] ancak 3 Şubat 2012 yayınlandığı bölümünde bu konudaki mevzuata uymadığı gerekçesiyle RTÜK tarafından kanala 310 bin TL ceza kesildi.[13][14][15] Dizinin oyuncuları dizide oynadıkları karakterleriyle birçok markanın reklam yüzü olmuştur.[16]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kocabaşların otoriter reisi Şehmuz, evin titiz ve klorak bağımlısı kadını Servet, aynı evde damatları iç güveysi Selahattin, kızları Gülistan, torunları Orçun, Orçun'un sevgilisi Eylem ve bekâr oğulları Rıza birlikte oturmaktadırlar. Antakya’dan İstanbul-Cihangir’e taşınan Kocabaşlar geleneklerine bağlı olan babaları Şehmuz Bey’in hâkimiyeti altındadır. Damatları Selahattin, eşi Gülistan’a hiç bağlı değildir üstelik onu pavyonda tanıştığı Tülay ile aldatmaktadır. Evin tek oğlu olan Rıza, hiç sevmediği Nurhayat ile ailesinin baskısıyla nişanlanmıştır. Ancak bu duruma daha fazla katlanamaz ve Nurhayat’tan ayrılma kararı alır. Bu karar Kocabaşlar için yıkım olur. Aile, Rıza ve Nurhayat’ın arasını düzeltmek için seferber olur. İki defa tertiplenen düğünde önce Rıza, sonra Nurhayat kaçar ve böylece ilişkileri sona erer.

Bu olaylar yaşanırken tüm ailenin hayatını değiştirecek bambaşka bir gelişme yaşanır. Deniz, yanında kardeşi Bora ile birlikte, bir dizide bir bölüm konuk oyunculuk yapmak için İzmir’den İstanbul’a gelir. Yıllardır aradığı fırsatı bulamayan Deniz’in hiç beklemediği bir anda şansı döner. Dizinin başrol oyuncusu sette olay çıkartıp işi bırakır. Bir anda bölüm oyunculuğundan başrole terfi eden Deniz, İstanbul’da ev arayışına girer. Setteki diğer bir oyuncu Açılay da ev aramaktadır ve Deniz’e ev arkadaşı olmayı teklif eder. Şehmuz Bey de Rıza’ya kızar ve Nurhayat ile evlendirdikten sonra oturmalarını planladıkları yan daireyi kiraya vermeye karar verir. Herkes bu daireyi tutmak üzere harekete geçer. Damat Selahattin o dairede metresi Tülay’ı oturtmayı planlarken, büyük bir tesadüf sonucu Deniz ve Açılay da aynı eve talip olur. Ancak Şehmuz evi sadece ailelere kiralamaktadır. Daireyi çok isteyen Deniz, Açılay ve Bora’nın aklına bir plan gelir. Plan işe yarar, Şehmuz Bey’i ikna edip evi tutarlar. Ancak ilk başta yolunda giden işler kısa bir süre sonra kontrolden çıkar. Bütün bunların üzerine Deniz'in annesi ve babasının İzmir'den İstanbul'a taşınması ile işler iyice çığırından çıkar.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Altan Erkekli 1-90 (Şehmuz Kocabaş): Kocabaş ailesinin otoriter babasıdır. Mobilya atölyesi vardır. Antakyalıdır, İstanbul'da Cihangir'de yaşamaktadır. Cihangir'de yan yana iki evi vardır, bunlardan birinde kendisi ve ailesi oturmaktadır, diğerini ise Deniz, Bora, Açılay ve Emir'e kiralamıştır.
 • Füsun Demirel 1-90 (Servet Kocabaş): Kocabaş ailesinin, kendi dünyası ve kendi bildikleri ile dünyaya bakan alaturka annesi. Kocası Şehmuz ile Antakya'da evlenmiş, kısa süre sonra da Cihangir'e taşınmışlardır.
 • Olgun Şimşek 1-90 (Selahattin/Ahmet Çakaler): Selahattin, Kocabaş ailesinin Adıyamanlı hayırsız damadıdır. Gülistan'ı, metresi Tülay ile aldatmaktadır. Onun tek yumurta ikizi olan Ahmet ise başarılı bir oyuncudur, fakat Tufan Hoca ile çalıştığı için mağdur durumdadır. Her türlü işi yapabildiği için her bölümde şekilden şekle girmektedir.
 • Beyazıt Öztürk 1-90 (Rıza Kocabaş): Kocabaş ailesinin baskısıyla Nurhayat'la sözlenmiş olsa da, ona ilgi duymamaktadır. Dizinin ilk bölümünde Nurhayat'tan ayrılmaya karar veren Rıza ile Deniz arasında bir ilişki başlar. Tüm zorluklara rağmen 3. sezon finalinde nişanlanırlar.
 • Gülse Birsel 1-90 (Deniz Alsancak): 34 yaşındadır, 9 Eylül Üniversitesi Konservatuvar Bölümü mezunudur. Bölüm oyunculuğu yapmak üzere İzmir'den İstanbul'a gelen Deniz, bir rastlantı sayesinde bölüm oyunculuğu yapacağı dizide başrolü alması üzerine, Kocabaş ailesinin kiralık dairesine taşınır.
 • Hasibe Eren 1-90 (Gülistan Çakaler): Kırklı yaşlarında, görgüsüz, sınıf atlama derdinde olan bir ev kızıdır. Selahattin ile mutsuz bir evlilikleri vardır.
 • Sarp Apak 1-90 (Emir Danışman): Zengin ve şımarık bir oyuncudur.
 • Öner Erkan 1-90 (Bora Alsancak): Deniz'in erkek kardeşidir. İşsiz güçsüz sempatik bir gençtir.
 • Nihal Yalçın 1-56 (Açılay Tan): Deniz'in sette tanıştığı eski ev arkadaşı.
 • Bartu Küçükçağlayan 1-90 (Orçun Çakaler): Selahattin ve Gülistan'ın oğlu.
 • Tuna Orhan 1-86 (Yönetmen Tufan Paksoy): Başarısız, cimri, gıcık ve kibirli bir yönetmendir.
 • Ömür Arpacı 1-90 (Reis): Selahattin Çakaler'in iş yerinde çalışan eleman. Karadenizlidir.
 • Hakan Meriçliler 1-? (Çağatay Koçtuğ): Sesiyle dikkat çeken, itici, sevimli bir oyuncudur ve bütün kadınlara asılır.
 • İrem Sak 1-90 (Tülay Ünlü): Selahattin'in metresidir. Pavyonda çalışan saf bir kızdır ve Selahattin'e aşıktır.
 • Gupse Özay 1-90 (Nurhayat Karakaş): Her annenin gelin olarak isteyeceği türden bir ev kızıdır. Önce Rıza'ya şimdi ise Emir'e âşıktır.
 • Ece Ercan 1-? (Esra): Kendi hâlinde bir set asistanıdır. Aynı zamanda Tufan'ın yardımcısıdır.
 • Gönül Ülkü 1-90 (Afife): Deniz ve Bora'nın anneannesidir. Eski bir Tiyatro sanatçısıdır.
 • Derya Karadaş 3-90 (Zerrin İffet): Pavyonda çalışan ilginç, çılgın, deli dolu ve komik kızdır. Kocabaş ailesinin yeni komşusudur.
 • Okan Çabalar 24-90 (Bünyamin Karakaş): Nurhayat'ın hiperaktif ağabeyidir. Zerrin'in sevgilisidir.
 • Gonca Vuslateri 26-90 (Eylem/Vasfiye Teyze): Eylem, Orçun'un gotik sevgilisidir. Vasfiye ise Kocabaş ailesinin eski patronlarının karısıdır. Konuştuğu herkesi ağlatmasıyla ünlüdür. Sürekli örgü örmektedir. Timur'dan hoşlanmaktadır.
 • Cihat Tamer 56-? (Yıldırım Karakaş): Bünyamin ve Nurhayat'ın babasıdır.
 • Rutkay Aziz 57-? (Timur Alsancak): Solcu ve entelektüel bir adamdır. Mimardır. Deniz ve Bora'nın babasıdır.
 • Hümeyra 57-86 (Çiğdem Alsancak): Deniz ve Bora'nın annesidir.[17]
 • Nurseli İdiz 69-90 (Nursel Karakaş): Bünyamin ve Nurhayat'ın annesidir.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı Yayın yılı TV kanalı
1. sezon Cuma 20.00 13 Ocak 2012 22 Haziran 2012 23 1-23 2012 Kanal D
2. sezon Cuma /
Pazartesi 20.00
28 Eylül 2012 24 Haziran 2013 33 24-56 2012-2013
3. sezon Cuma 20.00 27 Eylül 2013 6 Haziran 2014 30 57-86 2013-2014
4. sezon Çarşamba 22.00 29 Ekim 2014 19 Kasım 2014
(Son bölüm)
4 87-90 2014
Not: Dizi, 2. sezonda 24'ten 30. bölüme kadar Cuma 20.00'de, 31'den 56'ya kadar ise Pazartesi 20.00'de yayımlandı.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Yalan dünya aşıkları". Hürriyet. 22 Aralık 2011. 21 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2012. 
 2. ^ "Kanal D'den 'Yalan Dünya'ya Özel Tanıtım İlanı". Erişim tarihi: 9 Mart 2012. [ölü/kırık bağlantı]
 3. ^ "Bu İlanın 'Yalan Dünya' İle İlgisi Ne?". Erişim tarihi: 9 Mart 2012. [ölü/kırık bağlantı]
 4. ^ "Reyting Yoksa Sosyal Medya Var! Yalan Dünya Twitter'ı Salladı". Erişim tarihi: 9 Mart 2012. [ölü/kırık bağlantı]
 5. ^ "Yalan Dünya'nın Reyting Başarısını Şampanyayla Kutladılar!". Medyaradar.com. 15 Ocak 2012. 28 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 6. ^ "'Yalan Dünya' Reyting Listesinde Kartları Yeniden Dağıttı! İşte Reytingler!". Medyatava.com. 29 Eylül 2012. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. [ölü/kırık bağlantı]
 7. ^ "TNS ilk 100... İşte 26 Kasım reytingleri!". Medyafaresi.com. 7 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 8. ^ "Reytinglerde 'Yalan Dünya' şoku!". Gecce.com. 26 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 9. ^ "Facebook Twitter FriendFeed Google Plus+ Haberler Medya Yalan Dünya'nın Reyting Sıralaması Şaşırttı". Stargundem.com. 7 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 10. ^ "Yalan Dünya'nın Reyting Oyunu". Aktifhaber.com. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 11. ^ "Yurt Dışında En Çok İzlenen Türk Dizilerine Teşekkür". Beyazperde.com. 17 Ocak 2013. 24 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 12. ^ Kabaoğlu, Neslihan (7 Şubat 2012). "Ürün yerleştirmeler Yalan Dünya'da tavan yaptı…". Medyaloji.net. 31 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 13. ^ "Yalan Dünya dizisine çok ağır ceza". Hukukihaber.net. 25 Mart 2012. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 14. ^ "Yalan Dünya işi abartınca..." Radikal. 25 Mart 2012. 19 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 15. ^ "Büyük ceza! VİDEO". Habertürk. 13 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 16. ^ "Dünya yalan gerçek reklam!". Gazetevatan.com. 13 Şubat 2013. 31 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 
 17. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2019. 
 18. ^ "Kanal D'ye, Kabataşlılar'dan 4 Ödül". Kanald.com.tr. 8 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]