Antalya Televizyon Ödülleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İsmail Cem Televizyon Ödülleri, 2010 yılından beri, İsmail Cem'in anısına Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından Antalya'da yapılan etkinlik.

9-10 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak olan 5. Antalya Televizyon Ödülleri, 30 Mart seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Menderes Türel tarafından iptal edildiği açıklandı. Gerekçe olarak Antalya Televizyon Ödüllerinin Antalya'nın tanıtımına hiçbir katkısı bulunmadığını söyledi.[1]

Antalya Televizyon Ödüller ile, 1990'lı yıllarda özel televizyonculuğun başladığı Türkiye'de, ABD'deki Emmy ve Altın Küre gibi televizyon yapımlarının ödüllendirildiği bir yarışmanın eksikliğinin giderilmesi hedeflenmiştir.

2010 yılında 41 dalda ödül verildi.[2] İsmail Cem Özel Onur Ödülü, Cem Ailesi ve Mustafa Akaydın'ın ev sahipliğinde yapılan, cumhurbaşkanı, başbakan, kültür bakanı, siyasi partilerin liderleri ve sanat ve kültür insanlarının katılımıyla oluşturulan, özel bir jüri tarafından verildi. Konaklama sponsoru Mardan Palace, resmî sponsoru Banvit idi.

İsmail Cem’in ailesinin telebiyle, ertesi yıl yapılan etkinliğin adı "Antalya Televizyon Ödülleri" olarak değiştirildi. Etkinlik 2. Antalya Televizyon Ödülleri adıyla, yine Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından 30 Nisan 2011 tarihinde TNT sponsorluğunda gerçekleştirilerek gelenekselleştirildi.[3] 2012 itibarıyla 35'i yarışma ve 2'si özel olmak üzere toplam 37 kategoride ödül verilmektedir. Ayrıca bu ödül töreni TV8 kanalında yayınlanmaktadır.

Yıllara göre ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Antalya Televizyon Ödülleri İptal!". 12 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2014. 
  2. ^ Kategoriler Belli Oldu 30 Nisan 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. www.ismailcemodulleri.com/
  3. ^ "'İsmail Cem Ödülleri' ismine aileden veto!". 21 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2012.