Geniş Aile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Geniş Aile
Geniş Aile.png
Format Televizyon dizisi
Tür Komedi
Aile
Senarist Cüneyt İnay Kamuran Süner
Yönetmen Ömer Uğur
Başrol Zuhal Topal
Ufuk Özkan
Fırat Tanış
Rasim Öztekin
Mine Teber
İlker Ayrık
Tema müziği bestecisi Gripin
Açılış müziği Komşu Kızı
Bitiş müziği Komşu Kızı
Ülke Türkiye Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 3
Bölüm sayısı 108 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı Ahmet Kayumtu (uygulayıcı)
Lale Eren
Mekân Boyacıköy, İstanbul
Görüntü yönetmeni Serdar Armutlu
Gösterim süresi 90 dakika
Yapım şirketi D Productions
Dağıtımcı firma Kanal D Home Video
Yayın bilgileri
Kanal Kanal D (2009-2010)
Star TV (2010-2011)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 8 Temmuz 2009 - 18 Kasım 2011
Durumu Sona erdi
Dış bağlantılar
[Geniş Aile resmî sitesi İnternet sitesi]

Geniş Aile, 2009-2011 yılları arasında ilk olarak Kanal D'de, daha sonra Star TV'de yayınlanan Türk yapımı komedi ve aile türündeki televizyon dizisi. Proje tasarımı Kamuran Süner ve Cüneyt İnay'a aittir. Yönetmenlik koltuğunda Ömer Uğur vardır. Yapımcı D Productions ve senarist Cüneyt İnay'dır. İlk sezon 8 Temmuz 2009-15 Haziran 2010 tarihleri arasında yayımlandı ve 49. bölüm ile sona erdi. 2. sezon 10 Ağustos 2010 tarihinde yayına başlamış, 25 Haziran 2011 tarihinde sezon finali yapmıştır. 3. sezon 10 Ağustos 2011 tarihinde başlamış, 18 Kasım 2011 tarihinde yayınlanan 108. bölümü ile final yapmıştır. D Productions tarafından İstanbul, Sarıyer semti Boyacıköy Mahallesi'nde çekilmiştir. Dizi 1'den 58. bölüme kadar Kanal D'de, 59'dan 108. bölüme kadar ise Star TV'de yayımlanmıştır. 3 sezondan oluşan dizi 108. bölümü ile final yaparak ekranlara veda etti.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Cevahir (Ufuk Özkan) 28 yaşlarında genç bir delikanlıdır. Almanya'dan yeni dönmüş ve eski aşkı Şuküfe'yle (Zuhal Topal) evlenmek istemektedir. Fakat en eski düşmanı Koyu Bilal (Fırat Tanış) da bu amaçtadır. Bu yüzden sürekli birbirleriyle kavga ederler. Fakat ikinci sezonda Şuküfe'nin evlenmesiyle aralarındaki rekabet biter. Ama bu sefer de Koyu Bilal'in hapisteki arkadaşı Kâtip'in kardeşi Zeynep'e âşık olurlar. Cevahir'in küçük kardeşi Nazan (Bihter Dinçel) ise küçüklük aşkı Mürsel'le (İlker Ayrık) evlenmeye çalışmaktadır fakat hep bir olay buna engel olur ama evlenmişlerdir ve ikinci sezonda Somer Tuna adında bir çocukları olmuştur. Cevahir ve Nazan'dan sonraki en küçük kardeş Zekai (Bora Akkaş) ise matematik dersi süper olan zeki ve bir o kadar da kurnaz olan bir çocuktur. Zeynep (Rojda Demirer) genç ve güzel bir kızdır. Eczacılığı henüz bitirmiştir. Cevahirlerin evinde bir oda kiralamaya karar verir. Ancak kişilikleri uyuşmadığı için hep kavga ederler. Fakat yavaş yavaş Zeynep Cevahir'e, Cevahir de Zeynep'e âşık olmaya başlamışlardır.

Dizidekilerin Durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Cevahir'in ve Bilal'in Durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Sezon Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cevahir, Komşu Kızı'yla sevgili olur ama Cevahir Almanya'ya hiç haber vermeden gider ve Berrak adında biriyle formalite evlilik yapar.

1. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Cevahir boşanmış ve ailesinin yanına dönmüştür. Cevahir'in hiç Almanya'ya gitmemiş gibi yapması Kuddusi'yi çok kızdırınca Kuddusi, Cevahir'i evinden kovmuştur. Şuküfe ise onu bıraktığı için Cevahir'den vazgeçip Koyu Bilal'e yönelmiştir. Cevahir de Bilal de sezon boyunca babalarından para istemeye ve Şuküfe'nin gözüne girmeye çalışmıştır. Şuküfe'nin gözüne girmek için de ona yardım etmek, pek çok işe girmek vb. şeyler yapmışlardır. Aralarında husumet olmasına rağmen nadiren de olsa ilk 8. bölümde olmak üzere birbirlerine yardım ederler. 20. ve 26. bölümlerdeyse Şuküfe onlardan yardım ister ve onlar da kapışır. 23.-32. bölümler arasında Cevahir'in bir mantı dükkânı vardı. 32.-35. bölümlerde Cevahir, Hayat'a âşık olmuştur ama aynı zamanda hâlâ Şuküfe'yi sevmektedir ve her şey mahvolmuştur. 35. bölümde nişanlanmışlardır ama 41. bölümde Komşu Kızı sözü atmıştır. Bir sonraki bölümde Keçe Kardeşler, Zekai için Tayanç'ı dövünce Tayanç kan uzmanı olan abisi Aytaç'ı Miami'den getirince Aytaç, Şuküfe'ye âşık olur ve Cevahir ile Bilal onu durdurmaya çalışır. Şuküfe, Cevahir'in çok ciddi olduğunu anlayınca onu çok sever ama gene de Aytaç'la evlenir ve Miami'ye gider. O sırada Cevahir hâlâ okula gittiği için 3 sınavdan geçmesi gerekmektedir ama Bilal, Aytaç'ı kaçırınca ve geri getirirken eli kolu bağlıyken suya düşürünce Cevahir onu kurtarır ama son sınavı kaçırır. Bilal ise Aytaç'ı kaçırdığı için kendini ihbar eder. O zaman da Cevahir askere gider ve Bilal hüküm giyer.

2. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Aradan 1,5 yıl geçmiştir. Cevahir askerden dönmüştür. Bilal ise hapisten çıkmıştır. Hapisten tanıştığı arkadaşı olan Kâtip onun kız kardeşi olan Zeynep'i Bilal'e emanet etmiştir. Ama o hemen ona taciz davası açtığı Cevahir'in evinde kiracı olur. Kirişçilerin o kiracıyı arama nedeni Bilal'in Kuddusi'nin kuruyemiş dükkânını almasıdır. Cevahir başta Zeynep'le kavga eder ve Bilal normal davranır. Ama 56. bölümde âşık hissetmeye, 58. bölümde hayallere ve 59. bölümde rüyalara girmeye, 60. bölümde Bilal'in ailesi öğrenmeye, 62. bölümde Zeynep'e iyilik yapmaya, 65. bölümde Zeynep'i sevdiklerini kabullenmeye, 69. bölümde Zeynep öğrenmeye ve 71. bölümde öğrenmeye başlar ama aynı bölümde Şuküfe gelir ve Zeynep, Cevahir'i Şuküfe ile görünce onu unutmadığına inanır ve evi terk ederek başka bir yere taşınır. O zaman da Cevahir onun eve dönmesi için bir sonraki bölümde ona Ekabir Paşa numarası yapar ve Mürsel'le Nazan'dan yardım alır. Ama Kuddusi planı öğrenince her şey suya düşer. Kuddusi'nin Zeynep'e eczane açmasına Cevahir, Bilal, Ulvi, Müfit ve Mürsel'e suç atılıp hapsolmasından polise sık sık rastlamaya başlarlar ve durumlar iyice birbirine girip karışır. Zeynep'in eczanesi kötü durumdadır. Bunun üzerine evlere servis yapılmaktadır. Ancak motorları alırken Cevahir Kayserili olduğu hâlde Adanalı olduğunu söyleyince işler iyice karışır. Üstelik Ulvi bir hastaya yanlış ilaç verdiği için durumlar iyice karışmaya başlar. Ama Bilal, Zeynep'in eczasını kurtararak çok büyük bir iyilik yapmış olur. Bütün geniş aile ödüllü tiyatro yarışmasına katılır. Cevahir 'Romeo', Zeynep 'Jülyet' olur. Son sahnesinde Zeynep, Cevahir'i öpmek zorundadır. Ancak Bilal buna engel olmak için sahneye çıkınca sahne berbat olur ve parayı kazanamazlar. Ancak Bilal parayı ayarlayıp ödeyince Zeynep'e 2. iyiliği yapmış olur ve Cevahir buna çok bozulur. Kâtip'in hapisten çıkma fırsatı vardır. Bu işte yine para lazımdır. Bilal, Kâtip'i hapisten çıkararak hem Zeynep'in hem de Kâtip'in gözüne girer. Tüm bu bölümler sırasında Cevahir, Zeynep'e evlenme teklifi eder. Ancak Kâtip, Zeynep'i Bilal'e verir ve işler öylesine bir karışır ki çözülemez. Ve Cevahir kazanır. Düğün hazırlıkları başlar. O sırada formalite ile evlilik yaptığı kişiden yani Berrak'tan bir mektup alır. 4 buçuk yaşında bir oğlu olduğunu öğrenir. Ama bu mektup Bilal'in eline çabuk geçer. Ancak planı altüst olur ve İtalya'ya uçar. Gitmeden önce Cevahir'le Zeynep evlenmesin diye Berrak'ı İstanbul'a çağırır. Tam da düğün sırasında Berrak düğünü basar. Cevahir ve Zeynep evlenemez ama yine de kaçak göçek buluşurlar. Ama eczanede Kâtip'e yakalanırlar ve Cevahir'i vurur. Kurşun Cevahir'in kolundan 2. kez sıyrılır. Zeynep sonunda dayanamayıp mahalleyi, belki de İstanbul'u hatta belki de Türkiye'yi terk etmiştir. Cevahir ve Bilal, Zeynep'i bulmaya çalışır ve bir kişiyi Zeynep sanıp kaçırırlar. Ama bu kişi başka bir Zeynep çıkar. Bu kızı kaçırmalarıyla başları belaya girer.

3. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Cevahir ve Bilal aşklarına yelken açmışlardır. Tekrar âşık olmuşlardır. Artık birbirleriyle itişmece ve takışmaca yoktur. Cevahir'in sevgilisi ayrı, Bilal'in sevgilisi ayrıdır. Cevahir'in sevgilisi Nilüfer, Bilal'inki ise Neşe'dir. Neşe, Nilüfer'in ablasıdır. Nilüfer ve Neşe hem çok güzel hem de çok varlıklı bir ailenin kızlarıdır. Babalarının ismi Alemdar'dır. Cevahir Nilüfer ile, Bilal ise Neşe ile evlenince, Cevahir ile Bilal bacanak olmuşlardır.

Böylece dizi final perdesiyle biter.

Mürsel ve Nazan'ın Durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Sezon Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mürsel ve Nazan birbiriyle tanışır ve âşık olur.

2. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Zor da olsa evlenirler. Bu sezonun sonunda Somer Tuna adında bir de erkek çocukları olur.

3. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Nazan 2. çocuğa hamiledir. Mürsel liseden istifa edip işsiz kalmıştır. Mürsel sonra da Alemdar'ın yanında patron olarak çalışmaya başlamıştır.

Zekai ve Pırıl'ın Durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Sezon Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Zekai ve Pırıl birbirini seviyordur ve liseye geçmiştir.

1. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Zekai Pırıl'a bu sezon açılır ve sevgili olurlar.

2. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sezonda ilişkileri inişli çıkışlı sürer, hatta bir defa ayrılırlar. Pırıl, Şoray'la kısa bir süre çıkar ve geri Zekai'ye döner.

Ulvi ve Sevim'in Durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Sezon Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulvi, Cevahir'in yancısı ve Sevim, Bilal'in daha sonra bıraktığı sevgilisiydi ve henüz birbirlerini tanımıyorlardı.

1. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanışırlar, zoraki sevgili olurlar, daha sonra gerçekten sevgili olurlar. Bilal başlarda kıskanır, daha sonra ilişkilerine izin verir. Ulvi ve Sevim evlenirler.

2. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Evlendikten sonra bir de çocukları olacaktır.

3. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulvi ve Sevim boşanmıştır. Ulvi, Sevim'den nafaka almaya başlamıştır.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Projeyi bir karikatürist ve yazar olan Kamuran Süner ile Cüneyt İnay tasarlamıştır.

Geniş Aile, senaryosuyla ve Ömer Uğur yönetmenliğiyle 37. Altın Kelebek Ödülleri'nde En Komik Dizi başarısıyla ödül almaya hak kazanmıştır.

Mekân[değiştir | kaynağı değiştir]

Geniş Aile, 2009 yılında D Productions tarafından ilk bölümünden itibaren daima İstanbul'un Sarıyer ilçesinin Boyacıköy semtine bağlı Emirgan Mahallesi'nde çekilmiştir. Dizi Boyacıköy'de geçtiğinden, diziye bağlı olarak dizi içinde çeşitli kurgusal mekânlar oluşturuldu. Bu mekânların bazıları (örneğin Devir Abi'nin Kahvehanesi) tüm sezon boyunca sabit kalırken, diğer kurgusal mekânlar (örneğin Cevahir'in Kurduğu Çay Bahçesi) değişti.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin jenerik müzikleri Gripin tarafından bestelendi. Jenerikte yer alan şarkı ise Erkin Koray'ın Komşu Kızı isimli şarkısı olup Gripin tarafından seslendirilmiştir.

Süre[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi yayınlandığı ilk sezon boyunca 90 dakika idi.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlandıran Oyuncu Karakter Oynadığı Bölümler Ayrılış Nedeni
Ufuk Özkan Cevahir Kirişçi 1-108 Dizinin final yapması.
Fırat Tanış Bilal Elagöz
Rasim Öztekin Kuddusi Kirişçi
Mine Teber Muazzez Kirişçi
İlker Ayrık Mürsel Koçak
Bihter Dinçel Nazan Kirişçi Koçak
Bora Akkaş Zekai Kirişçi
Bülent Çolak Ulvi Mısırlıoğlu
Ahmet Sarsılmaz Müfit
Ali Tutal Ekber Elagöz
Zuhal Topal Şuküfe Doğan Tiryakioğlu 1-49, 71 Aytaç ile evlenip Miami'ye gider.
Rojda Demirer Zeynep 50-92 Mahalleyi terk eder.
Emel Çölgeçen Nilüfer 96-108 Dizinin final yapması.
Azra Akın Neşe
Mustafa Uzunyılmaz Devir Daim 1-85, 91-108
Yeşim Ceren Bozoğlu Sevim 4-85 İzmir'e gider.
Tolga Canbeyli Bünyamin Özkütük 50-108 Dizinin final yapması.
Yakup Yavru Ümran Süreyya
Gizem Akman Pırıl 1-108 Dizinin final yapması.
Tanju Tuncel Hafize Kirişçi
Halit Akçatepe Nadir Kirişçi 1-49 Kayseri'ye taşınır.
Berke Hürcan Aytaç 42-49, 71 Şuküfe ile evlenip Miami'ye gider.
Melis Babadağ Şevval 50-65 İsviçre'ye gider.
Zeyno Günenç Nadide
Halil Kumova Alemdar 96-108 Dizinin final yapması.
Hale Caneroğlu Berrak 82-95 Almanya'ya gider.
Ayça Varlıer Hayat 31-35
Berat Efe Parlar Cüneyt 81-108 Dizinin final yapması.
Hande Kazanova Su 55
Hatice Şendil Şelale Akar 57
Ceren Benderlioğlu Aslı
Gülden Avşaroğlu Zerrin

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunculara etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Geniş Aile dizisinde var olan karakterleri canlandıran oyuncular, dizide gösterdikleri performans sonucu reklam filminde yer aldı. Dizi başladıktan sonra kadrodan 5 oyuncu, reklam filmlerinde oynamaya başladı. Ufuk Özkan, İlker Ayrık, Bora Akkaş, Fırat Tanış ve Ahmet Sarsılmaz; Fiat'ın yeni yapımı olan "Geniş Aileler için Doblo" reklamında oynamışlardır.

DVD[değiştir | kaynağı değiştir]

DVD İsmi Satış Tarihi Blm. # Ek Bilgiler
Geniş Aile 1 Şubat 2010 15

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı Yayın yılı TV kanalı
1. sezon Çarşamba / Pazar / Salı
20.00
8 Temmuz 2009 15 Haziran 2010 49 1-49 2009-2010 Kanal D
2. sezon Salı / Pazar / Cuma / Cumartesi 20.00-22.00 10 Ağustos 2010 25 Haziran 2011 46 50-95 2010-2011 Kanal D /
Star TV
3. sezon Çarşamba / Cuma
20.00-22.00-22.45
10 Ağustos 2011 18 Kasım 2011 13 96-108 2011 Star TV
  • Not: Dizi, ilk sezonun tamamı ile 2.sezonun ilk 9 bölümü (50-58. bölümler) Kanal D'de yayınlanmış olup, 15 Ekim 2010 tarihinde yayınlanan 59. bölümden final bölümü olan 108. bölüme kadar ise Star TV'de yayınlanmıştır.
  • 55-58 arası olan bölümler, Öyle Bir Geçer Zaman ki'nin 14 Eylül 2010 Salı akşamı yayın hayatına başlaması nedeniyle, dizi Pazar akşamları yayınlanmıştır.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]