Yağmurca, Devrek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yağmurca
—  Köy  —
Zonguldak
Zonguldak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Devrek
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 475
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0372
İl plaka kodu
Posta kodu 67800
İnternet sitesi: [2]

Yağmurca, Zonguldak ilinin Devrek ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

köy dört mahalleden oluşmaktadır. Merkez mahallesi,Çıplaklar mahallesi,Ayaşlıoglu mahallesi,ve Mısıroğlu mahallesi vardır. köyde bulunan soyisimleri; Gökce,Gökceoğlu,saldı,taylak,yanteri, kırışık,karaçam,satı ,salcı,karaköse, ayaşlı,sarıözüm,karaözüm,çaltepe,külcü, çıplak,acar,şallı,karakütük,sagır,karabacak doruköz'dür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde ramazan aylarında her akşam bir hane sahibi köy yemekhanesinde davet verir. Tüm mahalle sakinleri, eş, dost ve akraba davet edilir. Topluca yemek yenilerek akabinde Kur'an okunur. Bayramlarda son bayram sabahı her hane börek ve helva çeşitleri ağırlıklı olmak üzere çeşitli yiyecekler gönderir ve hep bir arada toplanılır, köy yemekhanesinde veya köy mezarlığına yakın bir yerde yenir, ondan sonra köy mezarlıkları ziyaret edilir ve dualar okunur. Buna köyün dilinde ziyrat denir.(Ziyaret kelimesinin zaman içinde değişime uğramış şekli) Bayramlarda her mahallede sırayla olmak üzere üç gün boyunca yemekler pişirilir, ikramlıklar hazırlanır, kurbanlar kesilir. Köyün tüm mahalleleri bayram sırası olan mahalleye bayram ziyaretine gelir. Bayram sırası olan mahalleye bayrama gelen herkes mahellenin tüm evlerini dolaşır, birbirilerinin bayramlarımını kutlayarak büyük bir kaynaşma örneği sergilerler. Bayrama gelen herkese hazırlanan yemek veya ikramlıklar ikram edilir. köyde bayaramlar 3 gün boyunca tam bir festival havasında kutlanır. köyde mahahallere göre bayram sırası; 1.gün: Merkez Mh 2.gün: Çıplaklar Mh 3.gün: Ayaşlıoglu ve Mısıroglu Mh'leri. köyün yemekleri kavşak, mancar, misir corbası, malay, çöleçöş, höşmerim, tatlı olarak baklava, saraylı, reçel vb... Hamur isi olarak mantı, küllü kömeç, cevizli kömeç, cizleme, bazlama, gözleme, ıslama..

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 475
1997 386

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım , hayvancılık ve ormancılığa dayalıdır. köyün bir çogu TÜRKİYE TAŞ KÖMÜRÜ KURUMUNDAN emekli kimselerden oluşmaktadır.köyde faaliyet halinde küçük işletmeler(Bakkal,biri büyük biri küçük olmak üzere iki tane mobilya atölyesi, iki tane de kahvehane)mevctur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahalle araları da parke taştır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca Şubat 2009dan beri köyde internet erişimi vardır.Ayrıca köyün çıplaklar Ayaşlıoglu ve Merkez Mahallesinde yemekhane mevcutur ve merkez mahallesinde morgda vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]