Yeniköy, Devrek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yeniköy
Zonguldak
Zonguldak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Devrek
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 466
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0372
Posta kodu 67800
Resmî site
[1]

Yeniköy, Zonguldak ilinin Devrek ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeniköy daha önceden ilçenin bir başka köyü olan Müfettişler Köyüne bağlıydı. Bu köy Kdz. Ereğliden ayrılıp Devreke bağlandığında Müfettişler küçültülüp ayrı iki muhtarlık daha oluşturma kararı alındı. Bu yeni muhtarlıklardan biri Mumcuoğlu mahalle ismini kullanarak bir köy kurdu, kurulan diğer köy ise o dönem Yeniköy olarak dillendirildi. Bu isim daha sonra kayıtlara da Yeniköy olarak geçirilmiş ve köy ismini bu yolla almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Tipik Karadeniz köy kültürü hakimdir. Tarıma dayalı geçim son yıllarda terkedilmiş olup, yine de köy ahalisi kendi yiyeceği köye has ürünleri yetiştirmekten vazgeçmemiştir. Yeşile hakim olan yeniköyde cevizli kömeç, karalahana (mancar=pancar), gözleme ve peyniraltı suyundan yapılan bir tür peynir olan keş en tipik yiyeceklerdendir. Ayrıca pırasa mancarı, keşkek, misir çorbası ve komeci, malay, örük şırası, lokum vb.... Genellikle yemekler yer sofrasında yenir. Bayramlar 1. 2. 3. bayram olarak mahalle mahalle ayrılmıştır. 1. bayram: hatıplar ,kafaderoğlu ve kargaoğlu 2. bayram:kasetoğlu alt böcekler ve yeni mahalle 3. bayram: üst böcekler ve bozcuoğlu olarak ayrılmıştır. Bayramlarda çeşit çeşit yemekler hazırlanır: sarma, dolma, tatlılar, 10 ile 15 çeşit yemek pişirilmektedir. Düğünler mevlitli ve dovul-zurnalı olmak üzere ikiye ayrılır. Çingen vatandaşlardan köçek (meytar takımı) getirtilerek düğünler eğlenceli hale getirilir.İmkanı olanlar düğün salonunda tören yaparlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 67 km, Devrek ilçesine 7 km uzaklıktadır. Kuzeyinde Tosunlar Köyü, Batısında Müfettişler Köyü, Doğusunda Tabaklar Köyü Güneyinde Yılancakuz ve Ermekoğlu köyleri bulunmaktadır. Dikmen tepesi önemli yükseltisidir. Değirmen yanı önemli geçiş noktasıdır.

 Köyün belli başlı mahalleleri vardır:Hatıplar ve kafederoğlu mahallesi  Bozcuoğlu mah. Böcekoğlu mah. kasahatoğlu mah. yeni mah. kargaoğlu mah gibi...
 Köyde 4 cami bulunmakta 2'sinde kadrolu imam bulunmaktadır. Köyde 4 mezarlık bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 466
1997 463

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]