Yeşilyurt, Devrek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yeşilyurt
—  Köy  —
Zonguldak
Zonguldak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Devrek
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 441
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0372
İl plaka kodu
Posta kodu 67800
İnternet sitesi: [2]

Yeşilyurt, Zonguldak ilinin Devrek ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi hakkında pek bir bilgi yoktur.Yeşilyurt köyü 6 mahalleden ibarettir. Bu Mahalleler Sünnetçioğlu, Davulcuoğlu, Cebecioğlu, Karakâhyaoğlu, Ayoğlu ve Eynebioğlu mahalleridir. Köy Devrek ile arası 16 km. olup Devrek Ereğli yolu üzerinde bulunmaktadır. Köy Muhtarı Şaban Davulcu.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur ama diğer devrek köyleri gibi benzerlik göstermektedir.Eski olarak cevizli kömeç ekmeği,mısır çorbası,malay, mancar ilk aklıma gelenler.Eskiden bayramın her bir günü bir köye aitti,diğer köyler sırasıyla başka köylere giderdi tanısın tanımasın önemli değil mutlaka sofraya oturulur yemekler yenirdi,günümüzde millet akrabasına bile gitmiyor gelenek ve göreneklerimiz yok oluyor.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 70 km, Devrek ilçesine babadağı üzerinden 15 km karakoçlu köyü üzerinden 10 km uzaklıktadır.60 km mesafeli Devrek-Ereğli karayolu yapım aşamasında olup 3,4 senedir yoğun çalışma vardır.Çalıma bittiği zaman ilçeye daha çabuk varacağız.köydeki bazı mahalleler ;Davulcuoğlu,karakahyaoğlu,eynebioğlu ve cebecioğlu.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları biraz sert geçer ve kar yağdığı zaman bazen 1 metreye yakın kar yağmakta bu sebepten dolayı yollarımız birkaç gün kapanmaktadır.Yazın ise devrek'in bunaltıcı havasına inat püfür püfür esmektedir.Bu yüzden bazı aileler kışın devrekte yazın ise köylerde yaşamaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 441
1997 451

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ekonomik anlamda tarım ve hayvancılık namına bir şey yoktur.Millet bağ bahçesinde (bostanında) ufak tefek domates,salatalık,biber,mısır,fasulyesini yetiştirmekte ve bazı ailelerde sütü yoğurtu için hayvan bakmaktadır.köy yaklaşık 50 hanedir her evden mutlaka yurt dışından(Almanya,Hollanda,Belçika,Fransa) bir kişi vardır.Köy kışın hemen hemen boştur ve oturanlar bir elin parmağı kadardır.Yazın Almanya'dan,İstanbul'dan ve diğer gurbet illerinden gelenlerle biraz olsun hareketlenmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra [[Türkiye'de eğitim|taşımalı eğitim]]den yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır fakat yazın millet bağı bahçesini suladığı için su problemi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]