Pelitli, Devrek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pelitli
Zonguldak
Zonguldak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Devrek
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 593
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0372
Posta kodu 67800
Resmî site
[1]

Pelitli, Zonguldak ilinin Devrek ilçesine bağlı bir köydür.

PELİTLİ KÖYÜ[değiştir | kaynağı değiştir]

Türklerde Bölgenin iklim özelliği de yer adlandırılmasında etkili olmuştur.

Türkler ıslandıkları bölgelere Yağmurca adını vermişlerdir. Güneşten tam yararlanamadıkları, gölgede kalan mıntıkalara da Kuzca, Okufkuz, Yılanlıca Kuz adını vermişlerdir. Tabiatın bitki örtüsünden hareketle, bazı yer adlandırmaları yapılmıştır.

Kavuncuoğlu, Özbağı, Pelitli gibi. Pelitli Köyünün adı ise çevresinin ormanlarla kaplı olması ve bu ormanlarda pelitler bulunan ağaçların bulunmasıdır. Pelitlerin çokluğu yüzünden bu adlandırma yapılmıştır.

Köyün İpek yolu ticareti yapıldığı zamanlarda kervansarayların izlediği yol boyunda olduğu bilinmektedir. Köyü ilk yerleşim yerinin Şu an Topaloğlu Mahallesi’nin doğusunda bulunan ‘’Burun’’ ve ‘’Şebanlar’’ diye bilinen yer olduğu tahin edilmekte. Bu tahmini bulunan kalıntılar da desteklemektedir. Tahmin edilen yerde rüzgarın çok olmasından dolayı yaşayan insanların burada soğuktan duramamasıyla yerleşim yeri yavaş yavaş alt bölgelere kaymaya başladığı tahmin edilmekte.

Elimizdeki kayıtlara göre 1940 yılında Pelitli Köyünde 43 hane reisi bulunmaktaydı. Bu hane reislerinin evinde ortalama 3 kişinin olduğu düşünüldüğünde ortalama 150 kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir.

Yine 1940 yılında Hatipler Mahallesinde 3, Abdipaşa Mahallesinde 2, Ahadoğlu Mahallesinde 2, Pelitli Yusufoğlu Mahallesinde 7, Topaloğlu Mahallesinde 3, Rahmanoğlu Mahallesinde de 2 hane olduğu tahmin edilmektedir. Şu an ise Pelitli Merkez’de 120,

Topaloğlu’nda 44, Rahmanoğlu’nda 19 hane bulunmaktadır. Köyün adının geçtiği en eski belge 1897 (1314) tarihli Kastamonu Vilayeti Bolu Sancağı Devrek Nahiyesi Salnamesidir.

Zonguldak iline 88, Devrek ilçesine 34 km uzaklıktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 88 km, Devrek ilçesine 34 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 593
1997 550

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]