Pelitli, Devrek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pelitli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Devrek
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 593
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0372
Posta kodu 67800

Pelitli, Zonguldak ilinin Devrek ilçesine bağlı bir köydür.

PELİTLİ KÖYÜ[değiştir | kaynağı değiştir]

Türklerde Bölgenin iklim özelliği de yer adlandırılmasında etkili olmuştur.

Türkler ıslandıkları bölgelere Yağmurca adını vermişlerdir. Güneşten tam yararlanamadıkları, gölgede kalan mıntıkalara da Kuzca, Okufkuz, Yılanlıca Kuz adını vermişlerdir. Tabiatın bitki örtüsünden hareketle, bazı yer adlandırmaları yapılmıştır.

Kavuncuoğlu, Özbağı, Pelitli gibi. Pelitli Köyünün adı ise çevresinin ormanlarla kaplı olması ve bu ormanlarda pelitler bulunan ağaçların bulunmasıdır. Pelitlerin çokluğu yüzünden bu adlandırma yapılmıştır.

Köyün İpek yolu ticareti yapıldığı zamanlarda kervansarayların izlediği yol boyunda olduğu bilinmektedir. Köyü ilk yerleşim yerinin Şu an Topaloğlu Mahallesi’nin doğusunda bulunan ‘’Burun’’ ve ‘’Şebanlar’’ diye bilinen yer olduğu tahin edilmekte. Bu tahmini bulunan kalıntılar da desteklemektedir. Tahmin edilen yerde rüzgarın çok olmasından dolayı yaşayan insanların burada soğuktan duramamasıyla yerleşim yeri yavaş yavaş alt bölgelere kaymaya başladığı tahmin edilmekte.

Elimizdeki kayıtlara göre 1940 yılında Pelitli Köyünde 43 hane reisi bulunmaktaydı. Bu hane reislerinin evinde ortalama 3 kişinin olduğu düşünüldüğünde ortalama 150 kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir.

Yine 1940 yılında Hatipler Mahallesinde 3, Abdipaşa Mahallesinde 2, Ahadoğlu Mahallesinde 2, Pelitli Yusufoğlu Mahallesinde 7, Topaloğlu Mahallesinde 3, Rahmanoğlu Mahallesinde de 2 hane olduğu tahmin edilmektedir. Şu an ise Pelitli Merkez’de 120,

Topaloğlu’nda 44, Rahmanoğlu’nda 19 hane bulunmaktadır. Köyün adının geçtiği en eski belge 1897 (1314) tarihli Kastamonu Vilayeti Bolu Sancağı Devrek Nahiyesi Salnamesidir.

Pelitli köyü Zonguldak iline 88, Devrek ilçesine 34 km uzaklıkta şirin bir köydür. Köyün rakımı 620 m’dir. Köyün iklimi Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Çaput bakla, gara mancar, yöreye özgü MALAY, höppülü ve birde misir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 88 km, Devrek ilçesine 34 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 593
1997 550

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]