Windows Live Araç Çubuğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Windows Live Araç çubuğu
Windows Live Araç çubuğu Toolbar logo.png
Windows Live Araç çubuğu WLToolbar.PNG
Geliştirici(ler) Microsoft
Güncel sürüm 14.0.8064.0206 / 12 Şubat 2009 (12 yıl önce) (2009-02-12)
Geliştirme durumu 31 Mart 2011'de Durduruldu
İşletim sistemi Windows Server 2008, Windows XP, Windows Vista, Windows 7
Tür Tarayıcı eklentisi, Araç çubuğu
Resmî sitesi toolbar.live.com/ Bunu Vikiveri'de düzenle

Windows Live Araç çubuğu (ingilizce: Windows Live Toolbar) Microsoft tarafından geliştirilen, Internet Explorer için bir tarayıcı eklentisi ve araç çubuğu idi. Windows Live hizmetidir. MSN Search Toolbar'ın yerini almıştır. Windows Live Araç Çubuğu, basit bir arama arabirimi sağladı. Kullanıcı bir arama sorgusuna girdiğinde sonuçları listelemeye başlar ve arama motoru olarak Bing'i kullanır. Araç çubuğu ayrıca, kullanıcılara Internet Explorer'daki sık kullanılanlarını birden fazla bilgisayarda senkronize etmesini, Windows Live ve MSN hizmetlerine arabirimi sağlar. Microsoft, Onfolio'yu edinip Windows Live Araç Çubuğuna entegre ederek Windows Live Araç Çubuğu'na daha fazla araç ekledi.[1] Windows Live Araç çubuğu'nda kullanıcılar "Favori Ekle" düğmesini tıklayarak veya sağ tıklama menüsünü kullanarak favorileri ekleyebilir, bu Windows Live Favoriler hizmetidir.

İlk kez Adam Berrey ve Charles Teague ile birlikte Allaire Corporation'un ColdFusion programlama dilinin kurucusu ve yaratıcısı Joseph J. Allaire tarafından kuruldu.[2] Onfolio, web'den veri toplamak, mürekkep ve metin vurgulama gibi ek açıklamalar yapmak için kullanılabilecek bir çevrimiçi araştırma aracıydı. Onfolio, çevrimdışı görüntüleme için Adobe PDF gibi belge dosyaları da dahil olmak üzere çevrimiçi sayfaları indirmek için kullanılabilirdi. Aynı zamanda bir RSS okuyucu olarak da kullanılabilirdi. Kullanıcılar, Onfolio tarafından toplanan bilgileri ve e-postaları e-posta ve bloglar aracılığıyla paylaşabilirdi.[3] Microsoft, Onfolio'yu satın aldıktan sonra ürünü, Windows Live Araç Çubuğuyla entegre etti ve bu, Onfolio'yu almanın tek yoluydu. Bununla birlikte, Ağustos 2008 itibarıyla, Microsoft, Onfolio'nun kullanımdan kaldırıldığını açıkladı. Windows Live Araç Çubuğu'nun eski sürümleri de bir form doldurucu ve bir vurgu görüntüleyici sağladı, ancak bu özellikler kaldırıldı.[4]

Windows Live Araç Çubuğu, Windows Essentials "Wave 3" sürümüyle birlikte geldi.[5] Ancak, artık Windows Live Essentialsın "Wave 4" sürümünün bir parçası değildir. Bunun yerini Bing Bar almıştır. Bing Bar MSN Araç Çubuğunu değiştiren bir tarayıcı uzantısı araç çubuğu idi. Kullanıcılara, halihazırda bulundukları bir web sayfasından gitmesine gerek kalmadan, web tarayıcısından Bing'e ve MSN içeriğine bağlantılar sağlar. Kullanıcı, Bing Bar'ın renk şemasını ve temasını özelleştirebilir; ayrıca kullanıcı arayüzü içerisinde hangi MSN içerik düğmelerinin sunulacağını seçebilir. Bing Bar ayrıca mevcut yerel hava durumu ve borsa pozisyonlarını görüntüler. Bing Bar, Microsoft Bing arama motoruyla entegrasyona sahiptir. Bing Bar, geleneksel web arama işlevlerine ek olarak, Görüntüler, Video, Haber ve Haritalar gibi diğer Bing hizmetlerinde arama yapılmasına da olanak tanır. Kullanıcılar başka bir arama motorunda arama yaparken, Bing Bar'ın arama kutusu otomatik olarak kendiliğinden yerleşir ve kullanıcının istediği gibi Bing sonuçlarını görüntülemesine izin verir. Bing Bar ayrıca Outlook.com, Skype ve Facebook'a da bağlanır.[6] Bu nedenle, Windows Live Araç Çubuğu 31 Mart 2011'de resmi olarak kullanımdan kaldırıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2017. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2017. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2017. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2010. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]