Windows Live Devices

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Windows Live Devices
Windows-Live-Aygıtları.jpg
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma 24 Haziran 2010 (11 yıl önce) (2010-06-24)
Güncel sürüm Wave 5 (v16.2.2907.1020) / Kasım 29, 2011 (10 yıl önce) (2011-11-29)
Geliştirme durumu 8 Eylül 2009 tarihinde durduruldu
İşletim sistemi Microsoft Windows
Tür Veri senkronizasyonu yazılımı
Resmî sitesi devices.live.com Bunu Vikiveri'de düzenle

Windows Live Aygıtları (ingilizce: Windows Live Devices) Microsoft tarafından tanıtılan Windows Live'nin bir parçası olarak bir çevrimiçi cihaz yönetimi hizmetidir. Windows Live Devices, 24 Haziran 2010 tarihinde Windows Live Wave 4 hizmet paketinin bir parçası olarak piyasaya sürüldü. Kullanıcılara bilgisayarlarında, mobil cihazlarında ve dijital fotoğraf çerçeveleri gibi diğer çevre birimlerde saklanan dosyaların senkronizasyona merkezi olarak erişmesine ve yönetmesine olanak tanıdı. Windows Live Aygıtları, kullanıcıların bir web tarayıcısı kullanarak bilgisayarlarından internete uzaktan erişmelerini sağlar.

Bu hizmet, iki veya daha fazla bilgisayar arasındaki dosya ve klasörlerin birbirleriyle senkronize olmasını sağlamak için Windows Live Mesh ile sıkı bir şekilde bütünleşdirir, aynı zamanda SkyDrive (şimdiki OneDrive) ile bulutta saklanan dosyalar ve klasörler ile senkronize olmasını sağlar. Üç hizmetin birleşimi: Windows Live Aygıtları, Windows Live Mesh ve SkyDrive, Microsoft'un sunduğu önceki Live Mesh teknolojisi önizleme platformu modeline çok benziyor ve aynı temel teknolojiyi temel alıyor.[1]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Microsoft, 23 Eylül 2008'de Live Mesh yazılımını bir hizmet platformu olarak piyasaya sürerek, PC'lerin ve diğer cihazların, İnternet üzerinden FeedSync teknolojilerini kullanarak birbirlerine bağlanmasını sağladı. Live Mesh, uygulamalar, dosyalar ve klasörlerin birden fazla cihazda senkronize edilmesini sağlar. Live Mesh başlangıçta bir teknoloji önizlemesi olarak piyasaya sürüldü, ancak kısaca 30 Ekim 2008'de Beta'ya güncellendi ve aynı zamanda Microsoft veri merkezlerinde barındırılan bir "bulut" platform olan Microsoft Azure Servis Platformunun bir parçası olarak yer aldı.[2] Live Mesh şu dört unsurdan oluşuyordu:

  • Mesh İşletim Ortamı - Cihazlar ve veriler arasındaki senkronizasyon ilişkilerini yöneten Live Mesh'in yazılım bileşenidir.
  • Live Masaüstü - senkronize edilen klasörlerin bir web sitesi aracılığıyla erişilebilmesini sağlayan çevrimiçi bulut depolama hizmetidir.
  • Live Mesh Uzak Masaüstü - kullanıcıların senkronizasyon ilişkisi içinde herhangi bir aygıta uzaktan erişmesini, bağlanmasını ve yönetilmesini sağlayan bir yazılımdır.
  • Live Framework - HTTP üzerinden Live Mesh servislerine erişmek için bir REST tabanlı uygulama programlama arabirimidir.

Ocak 2009'da Live Mesh ekibi, Microsoft'da birleştirilmiş Windows Live ekibine birleştirildi, böylece inkübasyon teknolojileri Windows Live hizmetlerine entegre olacaktı. Sonuç olarak, Live Mesh için geliştirici çerçeve olan Live Framework, 8 Eylül 2009'da kullanımdan kaldırılmış ve tüm Windows Live hizmetlerinin merkezi olan geliştirici kaynakları olan Live Servisleri - Windows Live Connect'e dahil edilmiştir. Birleştirmenin bir parçası olarak, Mesh İşletim Ortamı ya da sadece Live Mesh yazılımı, PC'den PC'ye ve PC'den buluta dosya senkronizasyonunu desteklemek için Windows Live Mesh ile değiştirildi.[3] Ve Live Mesh - Live Masaüstü için çevrimiçi bulut depolama hizmeti SkyDrive senkronize depolama ile değiştirildi. Windows Live Aygıtları, senkronizasyon ilişkisindeki tüm aygıtlara yönetme ve bunlara erişim sağlama ve aynı zamanda senkronizasyon ilişkisi içindeki herhangi bir aygıta uzaktan erişim işlevleri sağlamak için Live Mesh Uzak Masaüstünü değiştirme amacına hizmet edecektir.[4]

Live Mesh teknolojisi önizleme platformu, Windows ve Mac OS X bilgisayarları, cep aygıtları, Windows Home Server, Xbox, Zune, Otomobil Otomasyon Sistemi arasındaki verilerin yönetimini ve senkronizasyonunu destekledi. Yazıcılar, dijital fotoğraf makineleri ve dijital fotoğraf çerçeveleri gibi diğer bilgisayar cihazları ve çevre birimleri gibi cihazları da içermektedir. Live Mesh'in bu özelliklerinin gelecek sürümlerde Windows Live Aygıtları ve Windows Live Mesh ile bütünleştirilmesi bekleniyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2017. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2017. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]