Vikipedi:Şablon ad alanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Şablon ad alanı çoğunlukla yansıtma yöntemi kullanılarak içerisinde Viki dili barındıran ve genellikle birden çok sayfada kullanılması amacıyla oluşturulan şablonların saklandığı alandır.

Şablonlar maddeler arasında tutarlı biçimlendirmenin sağlanmasına ve ilgili maddeler arasında dolaşımın kolaylaştırılmasına yardımcı olur. Şablonlar genellikle, belirli bir amaç için kullanılmasına olanak sağlayan parametreler ile düzenlenen, isteğe bağlı ve/veya değişebilen ögeler içerir. Ayrıca şablonlar Vikipedi bakım görevlerinin yapılmasına yardımcı olmak için de kullanılır. Her şablonun kendi Şablon tartışma: sayfası Vikipedistlerin şablonun tasarımı ve kullanımı hakkında görüşlerini bildirmek için kullanılır.

Bir sayfanın içine "şablon etiketi" ekleyerek şablon içindeki metin yansıtılır. Şablon etiketi, şablon adının önünde ve arkasında ikişer adet kaşlı ayraç kulllanılmasıyla oluşturulur, örneğin {{Anlam ayrımı}}. Eğer bir şablonun adı başka bir ad alanı ya da iki nokta üst üste işareti ile başlamıyorsa "şablon ad alanı"nda olduğu varsayılır.

Şablon sayfalarına olan iç bağlantılar ise Şablon: öneki kullanılarak yapılır, örneğin [[Şablon:Anlam ayrımı]]. Bu iç bağlantı doğrudan şablon sayfasına ulaşımı sağlar.

KHUDAYOR EGAMBERDIEV

Önerilen uygulamalar[kaynağı değiştir]

Şablonlara atıfta bulunmak[kaynağı değiştir]

Bazı durumlarda şablonu çalıştırmaktansa atıfta bulunmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmanın kolay yolu Şablon:Şb şablonunu çağırmaktır ("şablon bağı" kısaltması olarak Şb kullanılmıştır). Örneğin Temizleme şablonuna atıfta bulunmak için {{şb|Temizleme}} yazdığınızda {{Temizleme}} sonucunu elde edersiniz. Ayrıca Şablon:Tlp kullanarak parametre de ekleyebilirsiniz; örneğin {{tlp|Dönüştürme|1|m}} eklediğinizde {{Dönüştürme|1}} sonucunu elde edersiniz.

Kalın yazı Şablon:Tlb, kod {{şbx}}, kalın yazı ve kod Şablon:Tlxb, italik parametreler Şablon:Tlxi gibi diğer çok sayıda seçenek için Şablon:Şb şablon belgelendirmesini gözden geçiriniz.

Şablon adları[kaynağı değiştir]

Şablon adları bir ya da daha fazla sözcük ile yapılanabilir; örneğin {{Adil kullanım gerekçesi}} gibi. Şablon adının yalnızca ilk karakterinin büyük ya da küçük olması fark yaratmamaktadır, dolayısıyla {{temiz}} ve {{Temiz}} aynı şablondur ama {{TEMİZ}} aynı şablon değildir. Şablon adları Türkçe yazım kurallarına uygun olarak verilmesi anımsanması için en kolay yöntemdir (ayrıca Vikipedi:Adlandırma kuralları politikasına bakınız). Adları arasında yalnızca büyük ya da küçük harf, boşluk ya da noktalama işareti farkı bulunan şablon isimlerini kullanmaktan kaçınınız.

Denemeler için deneme tahtası[kaynağı değiştir]

Ana madde: Vikipedi:Şablon deneme tahtası ve sınama

Eğer şablonlar ile deneme yapmayı (ve bu denemeleri tamamlamadan silinmemesini) istiyorsanız bunu Şablon deneme tahtasında yapabilirsiniz. Aynı şekilde X1, X2, X3, X4, X5, X6, X7, X8, X9, X10, X11 ve X12 şablonlarını da deneme amaçlı olarak kullanabilirsiniz. Deneme şablonunu sınamak için X1 şablonu için {{X1}}, X2 şablonu için {{X2}}, vb. şekillerde kullanabilirsiniz.

Var olan şablonların çoğunun (özellikle de {{Belgeleme}} şablonunu kullananlar) kendi deneme tahtası ve sınama sayfaları bulunur. Şablon üzerindeki değişiklikler, çok sayıda sayfaya istenmeyen zararları önlemek için ana şablona uygulanmadan önce tamamen bu sayfalarda sınanabilir.

Okunabilirlik[kaynağı değiştir]

Çok sayıda parametre kullanan şablonlar için her bir parametrenin ayrı bir satırda ve eşit işaretleri de hizalanarak düzenlenmesi ileride kullanıcıların vikimetnini daha rahat okuyabilmesine olanak vereceğinden kolaylık sağlayacaktır.

{{Örnek şablon adı
| ilk_parametre   = İlk_değer metni
| ikinci_parametre = İkinci_değer metni
| üçüncü_parametre = Üçüncü_değer metni
| vd.        = vd.
}}

Satır sonları[kaynağı değiştir]

Bazı şablonlar kullanıldıkları şablonlarda istenmeden fazladan satır sonları kullanılmasına neden olabilir. Şablon sayfasında fazladan satır sonları görünmeyeceği için bu duruma özellikle bilgi kutusu şablonları ve genellikle maddenin sağında kayan diğer şablon kutularında rastlanabilir. Daha fazla bilgi almak için Yardım:Satır sonu kullanımı sayfasına bakınız.

Genel bir kural olarak şablonunuzda birarada iki satır sonu kullanımı kullanmaktan kaçınınız. Bunlar maddedeki diğer satır sonları ile birleşip istenmeyen beyaz alanların görünmesine neden olabilir.

Yerine koyma[kaynağı değiştir]

Ana madde: Vikipedi:Yerine koyma
{{yk:şablon adı (|parametreler |...)}}

şeklinde, yani şablon etiketinin açılışında ilk çift kaşlı ayraçtan hemen sonra yk: yazarak şablonun çağırılması şablon metninin kopyasını yaparak eklendiği yerdeki kaynak metnin içine ekleyecektir. Dolayısıyla şablon yansıtılmadığı için şablonda daha sonradan yapılacak değişiklikler yerine koyma yöntemiyle kopyalanan metne yansımayacaktır. Esas olarak bu yöntem Kullanıcı_mesaj: sayfalarında olduğu gibi kısa sürede kaldırılabilecek kısa ve geçici mesajlar için kullanılabilir. Yeni kullanıcılara gönderilen {{hoşgeldin}} mesajı bunun için iyi bir örnektir.

Şablonu eklediğiniz sayfadaki mesajı düzenlemek istediğiniz durumda da yk: kullanabilirsiniz. Eğer mesajı düzenleme ihtiyacı duymuyorsanız ve mesajın şablona yapılacak değişikliklerle birlikte değişmesini istiyorsanız ise yk: kullanmayınız.

Belgeleme[kaynağı değiştir]

Ana madde: Vikipedi:Şablon belgelemesi

Şablonlar, yeni kullanıcılar için bir zorluk olduğundan ötürü nasıl ve nerede kullanılacakları hakkındaki belgeleme sağlanmalıdır. Bunu yapmanın iki yolu vardır:

Bunların ilki, şablonun içine küçük bir açıklama eklemek için <noinclude> kullanmaktır, örneğin:

'''Bu madde {{{1}}} ile ilgilidir.'''<noinclude>
Bu şablonu tanımlama gerektiren herhangi bir madde için kullanabilirsiniz.
Tek parametresi maddeyi tanımlayan sözcüktür.
Örneğin, {{madde-tanımlama|kuş}} kullanımı şu metni oluşturur:
'''Bu madde kuş ile ilgilidir.'''
</noinclude>

İkinci yöntem ise şablon belgelemesi için resmî bir /belge alt sayfası oluşturmak ve şablonun ana vikimetninden sonra <noinclude>{{Belgeleme}}</noinclude> eklemektir. İlk "noinclude" etiketi şablonun ana vikimetninin bittiği son çift kaşlı ayraç ile aynı satıra eklenmelidir; aşağıda gösterilmiştir:

{{(şablon adı)
(dikey çubukla ayrılmış parametreler)
}}<noinclude>...

Eğer "noinclude" etiketi şablonun kapama kaşlı ayraçlarının altındaki satırdan başlarsa, şablonun kullanıldığı maddelerde ya da diğer sayfalarda istenmeyen bir beyaz boşluk şablonun altında meydana gelir.

Şablonları aramak[kaynağı değiştir]

Şablon: ya da Şablon_tartışma: ad alanlarında aramak yapmak için aşağıdaki formu kullanınız. Daha fazla bilgi için Vikipedi:Arama sayfasına bakınız.

Yaygın olarak kullanılan şablonlar ile ilgili bilgi içeren sayfalar:

Eğer isteğinize uygun bir şablon bulamadıysanız ama şablon yaratma konusunda yeterli olduğunuzu düşünmüyorsanız Vikipedi:Şablon istekleri sayfasından yardım isteyebilirsiniz.