Vikipedi:İş birliği projesi/Sorumlular

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Good Article collaboration.svg


İş birliği projesi

"Birlikten kuvvet doğar"

İş birliği projesi, Vikipedi topluluğunun her hafta belli bir konu üzerinde iş birliği yaparak çalışmasından meydana gelen bir projedir. Her haftanın ilk günü başlayan proje, haftanın son gününde tamamlanır ve proje kapsamında yapılan katkılar, proje sorumluları tarafından değerlendirilerek puanlanır. Yapılan puanlamalar sonucunda kullanıcılar, haftalık ve yıllık olarak Vikipedi içerisinde çeşitli ödüllerin sahibi olurlar ve bu ödüllerle yıllık bir ödül koleksiyonu oluştururlar.

İş birliği projesi'ne katılmak için katılımcılar ve sıralama kısmına kullanıcı adınızı eklemek yeterli olacaktır. Projeyle ilgili herhangi bir konuda yardım isteyen kullanıcılar, tartışma sayfasına veya proje sorumlusu olan Madrox kullanıcısının mesaj sayfasına mesaj bırakabilirler. Diğer taraftan, siz de ilerisi için proje önerebilir ya da öneriler için görüş belirtebilirsiniz.

Barnstar of Diligence Hires.png Ödüller (kazananlar) Human-applications-office.svg Haftalık maraton GA candidate.svg Bir proje önerin! Gnome-applications-office.svg Arşiv

İş birliği projesi sorumluluğu, iş birliği projesini yeniden etkin duruma getirmek için Aralık 2009'da Vito Genovese tarafından ortaya atılmış bir sistemdir. Bu sistem zaman içinde değişikliklere uğrayarak şu anki hâlini almıştır. Bu sorumluluk devriyelik gibi bir kullanıcı grubu değildir lakin bu sorumlular yine de topluluğun onayından geçer. İş birliği projesi sorumlusunun görevleri aşağıdaki gibidir:

 • Projelerde puanlama yapmak. Sorumlu projedeki görevin tam olarak yerine getirildiğinden emin olmalıdır. Mesela açılan yeni maddelerde düzensiz maddeler kabul edilmemelidir. Sorumlu puanlama sırasında yapılan katkının yeterli olmadığını düşünürse katkıyı reddedebilir.
 • Projeyi seçmek. Vikipedi:İş birliği projesi/Gelecek hafta veya aylar için proje önerileri ve oylamalar sayfası, bu iş için tavsiye niteliğindedir ve bu sayfaya öncelik verilmelidir. Yine de, sorumlu kendi inisiyatifiyle projeyi öneri olmadan belirleyebilir.
 • Sayfaları güncel tutmak. Sorumlular maraton, koleksiyon, ödül arşivi gibi her hafta güncellenmesi gereken yerleri güncel tutmalıdır.

 1. ^ Etkinlik sütunu, sorumluların son 30 gün içinde proje kapsamında gerçekleştirdiği faaliyetlere göre etkinlik durumunu göstermektedir.

Sorumluluk başvuruları (başvuru ekleyin)[kaynağı değiştir]

Arşivdeki adaylıklara bakabilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.

Kullanıcı:Euvonia[kaynağı değiştir]

İBP sorumlularının aktifliğinin azaldığı bir dönemde İBP sorumlusu olarak projenin temposunu koruyup canlandırmak için İBP sorumluluğuna adayım, görüşlerinizi beklemekteyim.єυνσηια / mesaj 19.20, 8 Temmuz 2020 (UTC)

Yorum Yorum Diğerlerini bilemem ama ben buradayım, döndüm yani. Ama fazladan bir el iyi olurdu. Kısa sürede sıkılıp gitmeyeceğinizi umarak aday olduğunuzu düşünüyorum.--Madrox❯❯❯ mesaj? 19.22, 8 Temmuz 2020 (UTC)
Her işi size yüklemeyelim değil mi :) Aktifliğimi koruyacağıma eminim, Viki ciddi iş ;) --єυνσηια / mesaj 19.24, 8 Temmuz 2020 (UTC)
 • Nanahuatl'in de bırakmasıyla ki gerçekten teşekkür ederim kendisine kırmadı ve İBP için elinden geleni yaptığını düşünüyorum. Bir tek Madrox tekrardan aktif olmuş. Diğer iki sorumlu zaten ya varlar ya yoklar, saymıyorum bu yüzden. Konumuza dönersek; Bir ara sorumlu olmadan da çok güzel gönüllü şekilde bu işi yaptığının canlı tanığı olduğum, @Euvonia çok güzel başaracaktır diye düşünüyorum gönüllü İBP sorumluluğunu, İyi vikiler.--Can Je suis là 05.33, 9 Temmuz 2020 (UTC)
 • Mecnun ve Estin'in yokluğunda iyi olacaktır. Destekliyorum.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 16.11, 11 Temmuz 2020 (UTC)
 • Aktif olan bir kaç sorumlunun olması projelerin işleyişi açısından iyi olacaktır.Başarılar dilerim :) --Anyela. 17.37, 11 Temmuz 2020 (UTC)
 • Başarıyla yürüteceğini düşünüyorum, destekliyorum. —Khutuckmsj 20.02, 11 Temmuz 2020 (UTC)
 • Katkısı olacağına inanıyorum. Dr. Coalmesaj 20.31, 11 Temmuz 2020 (UTC)
 • Hevesli ve aktif kullanıcıların bu tip sorumlulukları almasını isterim. Yapabileceği inancıyla destekliyorum. chansey mesaj? 20.37, 11 Temmuz 2020 (UTC)
 • Destek Destek Acil ihtiyaç var aktif bir sorumluya ve kullanıcının şevkinin olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Eski bir sorumlu olarak destekliyorum --Mecnun (mesaj) 09.06, 12 Temmuz 2020 (UTC)