Vikipedi:İş birliği projesi/Sorumlular

Vikipedi, özgür ansiklopedi


İş birliği projesi

"Birlikten kuvvet doğar"

İş birliği projesi, Vikipedi topluluğunun her hafta belli bir konu üzerinde iş birliği yaparak çalışmasından meydana gelen bir projedir. Her haftanın ilk günü başlayan proje, haftanın son gününde tamamlanır ve proje kapsamında yapılan katkılar, proje sorumluları tarafından değerlendirilerek puanlanır. Yapılan puanlamalar sonucunda kullanıcılar, haftalık ve yıllık olarak Vikipedi içerisinde çeşitli ödüllerin sahibi olurlar ve bu ödüllerle yıllık bir ödül koleksiyonu oluştururlar.

İş birliği projesine katılmak için kullanıcı adınızı katılımcılar ve sıralama kısmına, proje kapsamında yaptığınız değişiklikleri de katkı sayfanıza eklemek yeterli olacaktır. Projeyle ilgili herhangi bir konuda yardım isteyen kullanıcılar, tartışma sayfasına veya proje sorumlularının (Anerka, Vikipolimer, LostMyMind) mesaj sayfasına mesaj bırakabilirler. Diğer taraftan, siz de ilerisi için proje önerebilir ya da öneriler için görüş belirtebilirsiniz.

Ödüller (kazananlar) Haftalık maraton Bir proje önerin! Arşiv

İş birliği projesi sorumluluğu, iş birliği projesini yeniden etkin duruma getirmek için Aralık 2009'da Vito Genovese tarafından ortaya atılmış bir sistemdir. Bu sistem zaman içinde değişikliklere uğrayarak şu anki hâlini almıştır. Bu sorumluluk devriyelik gibi bir kullanıcı grubu değildir lakin bu sorumlular yine de topluluğun onayından geçer. İş birliği projesi sorumlusunun görevleri aşağıdaki gibidir:

  • Projelerde puanlama yapmak. Sorumlu projedeki görevin tam olarak yerine getirildiğinden emin olmalıdır. Mesela açılan yeni maddelerde düzensiz maddeler kabul edilmemelidir. Sorumlu puanlama sırasında yapılan katkının yeterli olmadığını düşünürse katkıyı reddedebilir.
  • Projeyi seçmek. Vikipedi:İş birliği projesi/Proje önerileri sayfası, bu iş için tavsiye niteliğindedir ve bu sayfaya öncelik verilmelidir. Yine de, sorumlu kendi inisiyatifiyle projeyi öneri olmadan belirleyebilir.
  • Sayfaları güncel tutmak. Sorumlular maraton, koleksiyon, ödül arşivi gibi her hafta güncellenmesi gereken yerleri güncel tutmalıdır.
  • Daha detaylı bilgi için birlikte çalışma rehberi'ne bakınız. İletişim için kullanılan panoyu izleme listenize eklemeyi de unutmayınız.

  1. ^ Etkinlik sütunu, sorumluların son 30 gün içinde proje kapsamında gerçekleştirdiği faaliyetlere göre etkinlik durumunu göstermektedir.

Sorumluluk başvuruları (başvuru ekleyin)[kaynağı değiştir]

Arşivdeki adaylıklara bakabilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!