Victoria Melita (Saxe-Coburg ve Gotha)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Saxe-Coburg ve Gotha’dan Prenses Victoria Melita daha sonra Rusya’dan Grandüşes Victoria Feodorovna (25 Kasım 1876 – 2 Mart 1936) Alfred, Saxe-Coburg ve Gotha Dükü ve Grandüşes Maria Alexandrovna’nın üçüncü çocuğu. Kraliçe Victoria’nın torunu ve Rusya İmparatoru II. Aleksandr’ın torunudur.

Birleşik Krallık prensesi olarak doğan Victoria, çocukluk yıllarını İngiltere geçirdi ve babasının Kraliyet Donanması’ndaki görevi nedeniyle üç yıl Malta’da kaldı. 1889’da ailesi Coburg’a taşındı ve babası 1893’te orayı yöneten dük oldu. Victoria gençliğinde akrabalarından Rusya’dan Granddük Kirill Vladimiroviç’e aşık oldu. Ancak dini inançları kuzenlerle evlenmemeyi yasakladığından evlilik gerçekleşmedi. Ailesinin isteği ile 1894’de Ernest Louis, Hesse Granddükü ile evlendi. Evlilik başarısız oldu 1901’de kocasını boşadı. Victoria Melita’nın bu davranışı Avrupa’daki kraliyet ailelerini şoka uğrattı. Çiftin tek çocuğu Prenses Elisabeth (Hesse ve by Rhine) 1903’de öldü.

Victoria, Granddük Kirill Vladimiroviç ile 1905 yılında evlendi. Evlilikleri için Britanya Kralı VII. Edward’dan izin almadılar. (Kanunlara göre izin almaları gerekirdi: Royal Marriages Act 1772) Rusya İmparatoru II. Nikolay’da Kirill’den unvanlarını ve görevlerini aldı. Çifti Rusya’dan gönderdi. Çiftin iki kızı oldu ve Paris’e yerleştiler. 1909’da Rusya’yı ziyaret etmelerine izin verildi. 1910’da Rusya’ya yerleştiler. Nicholas, Victoria Melita’yı Granddüşes Victoria Feodorovna olarak kabul etti. 1917’de Rusya’da monarşi yıkılınca Finlandiya’ya (O zamanlar Rusya Cumhuriyeti’nin bir parçası) gittiler. Victoria Ağustos 1917’de çiftin tek oğlunu doğurdu. Çift bir süre Almanya’da akrabalarında kaldı. 1920’lerde Saint-Briac’a yerleştiler. 1926’da Kirill sürgündeysen kendisini Rusya İmparatoru ilan etti ve Victoria bunu destekledi. Victoria kızını ziyaret ettiği sırada yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle 1936’da öldü.