Uruguay bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uruguay bayrağı

Uruguay bayrağı göndere 11 Temmuz 1830 yılında çekilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Dalgalanan Uruguay bayrağı

Bayrak beş beyaz dört mavi yatay şeritin sırayla konumlandırılmasında oluşmaktadır. Bayrağın göndere çekilen tarafta sol üst köşede beyaz zemine sahip, toplamda beş yatay şeritin üzerine gelecek şekilde kare konumlandırılmıştır. Karenin içerisinde Arjantin'de kullanılan özgürlük güneşi olan Mayıs Güneşi bulunmaktadır.

Bayrakta var olan mavi ve beyaz renkler Arjantin bayrağından esinlenerek oluşturulmuş olup, dokuz olan yatay şerit sayısı ülkenin dokuz ilini ifade etmektedir. Arjantin özgürlük güneşinde bulunan 32 adet güneş ışınının aksine Uruguay bayrağında bulunan güneşte 16 adet ışın mevcuttur.

Günümüzdeki bayrağa benzer bir bayrak ilk olarak bağımsızlığın ilanından sonra Arjantin ve Birleşik Devletler bayraklarından esinlenerek oluşturulmuştur. O dönem bayrakta kullanılan mavi daha açık bir mavi konumundaydı. Ayrıca zaman içerisinde bayrak içerisinde bulunan yatay şeritler artan il sayısına paralel olarak arttırılmaktaydı. Ancak bu giderek artan yatay şeritlerin oluşturduğu görüntünün pek hoş karşılanmaması dolayısıyla bugünkü bayrak oluşturulmuş ve 11 Temmuz 1830 tarihinde resmî bayrak olarak göndere çekilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]