Paraguay bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paraguay bayrağı
Flag of Paraguay.svg
Bayrağın ön yüzü
Bayrağın arka yüzü
Bayrağın arka yüzü
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Paraguay
Kabul tarihi 15 Temmuz 2013
Oran 11:20

Paraguay bayrağı ilk olarak 1842 yılında göndere çekilmiş, yıllar içerisinde bayrağın ortasında bulunan devlet armasında ve en-boy oranında yapılan değişiklikler ile günümüzdeki hâlini 1990 yılında alarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bayrak, üç eşit yatay şeritin bayrağı üçe bölmesinden oluşmaktadır. Yatay şeritler kırmızı, beyaz ve mavi olarak sıralanmakta, bayrağın orta kısmında beyaz zemin üzerinde ülkenin arması bulunmaktadır. Bayrakta bulunan kırmızı renk adaleti, beyaz renk barışı, mavi renk ise özgürlüğü ifade etmektedir.

Paraguay bayrağı, dünya üzerindeki ülkelerinin bayrağı açısından, özel konumu nedeniyle Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti bayrağı dikkate alınmadığında, Suudi Arabistan bayrağı ile birlikte ön yüzü ile arka yüzü farklı olan iki bayraktan bir tanesidir. Bayrağın ön yüzünde devletin resmi arması bulunurken, arka yüzünde yine beyaz zeminin ortasına denk gelecek şekilde konumlandırılmış daire ve daire içerisinde ucunda Frigya başlığı bulunan bir kahverengi çubuğun önünde duran aslan arması bulunmaktadır. Bunların üzerinde ise slogan olarak Barış ve Adalet yazmaktadır.

Bayrağın ön tarafında bulunan resmi arması ise mavi zemin daire içerisinde konumlandırılmış sarı beş köşeli yıldızı, daireyi sol taraftan palmiye ağacı dalı, sağ taraftan zeytin dalı ile çevreleyerek oluşturulan çelenki ve tüm bunları içerisine alan ve üzerinde sarı ile Paraguay Cumhuriyeti yazan kırmızı halkayı göstermektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]