İçeriğe atla

Urban Terror

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Urban Terror
Urban Terror logosu
YapımcılarFrozenSand, Silicone Ice Development
Motorioquake3
PlatformlarLinux
Microsoft Windows
Mac OS
Çıkış1998
TürBirinci Şahıs Nişancı
ModÇok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Urban Terror (kısaltması UrT) ücretsiz, özgür, açık kaynak kodlu, çok oyunculu serbestçe oynanabilen bir birinci şahıs nişancı bilgisayar oyunu. Ücretsiz olarak Windows, Linux ve Mac OS işletim sistemlerinde oynanabilen Quake 3 tabanlı bir oyundur.

Oyun FrozenSand tarafından 2007'de Urban Terror adıyla GNU Genel Kamu Lisansı ile dağıtılmaya başlanmıştır. Fakat ilk defa 1998'de Quake III Arena'da harita paketi olarak dağıtılmaya başlandığı gibi oyun olma yolunda ilk adımını 5 Ağustos 2000'de Beta 1.0 ile FrozenSand'ın o zamanki adı olan Silicon Ice Development ekibi tarafından dağıtılmaya başlanmıştır. Çoklu oyunculu olan Urban Terror; Unreal Tournament, Counter-Strike ve Warsow benzeri bir savaş oyunudur.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Urban Terror, diğer oyunlardan farklı olarak daha gerçekçi bir sağlık sistemi kullanır. Oyuncu yaralandığında yara kanamaya başlıyor ve yarayı sarana kadar kanamaya devam ediyor. Eğer yara sarılmazsa kan kaybından oyuncu ölüyor. Yara sarılana kadar oyuncu acı içinde sesler çıkartıyor ve diğer oyuncular tarafından bu ses duyulabiliyor. Ayrıca yere dökülen kanlar sayesinde oyuncu takip edilebiliyor.

Enerji[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda sağlığınız kadar varsayılan olarak E tuşuna basarak hızlı koşabilirsiniz. Bir süre sonra oyuncu yoruluyor ve sıkça nefes alıyor. Çıkan ses, herkes tarafından duyulabiliyor.

Eğer yeteri kadar sağlığınız varsa duvarlara da tırmanabilirsiniz. Eğer üzerinizde çelik yelek varsa daha çabuk yoruluyorsunuz.

Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda gerçek modern silahların modellemeleriyle birlikte duman bombası ve el bombası bulunuyor. Zırh olarak ise kask ve çelik yelek sunuluyor. Oyunda silah satın almak için para biriktirmeniz gerekmiyor. Üzerinizde ağır silah, otomatik silah, tabanca olmak üzere üç adet silah taşıma bölgesi, bir adet bomba taşıma bölmesi ve sunucuların çoğunda ikisi kapalı olan üç adet eşya taşıma bölmesi bulunuyor.

Oynanış biçimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Herkes serbest (Free for All)[değiştir | kaynağı değiştir]

Takımların olmadığı tek mod olan bu modda hiç beklemeden canlanıyorsunuz ve oyundaki herkesi vuruyorsunuz.

Takımlı Ölüm Maçı (Team Deathmatch)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu modda iki takım bulunuyor ve belli bir sürenin sonunda en çok puanı alan taraf kazanıyor

Takımlı Hayatta Kalan (Team Survivor)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu mod turlardan oluşuyor. Turlar bir takımda kimse hayatta kalmayana kadar sürüyor. Hayatta kalan takım puanı kapıyor.

Lideri takip et (Follow the Leader)[değiştir | kaynağı değiştir]

Turlardan oluşan bu modda her takıma rastgele bir kaptan seçiliyor. Her tur bu kaptanı koruyarak karşı takımın bayrağını almaya çalışıyorsunuz. Kaptan hayatta kalırsa bayrağı kaptığınızda daha çok puanınız oluyor.

Bayrak Yarışı (Capture the Flag)[değiştir | kaynağı değiştir]

Klasik olan bu modda takımların birer bayrağı bulunuyor ve amaç karşı takımın bayrağını kapıp sizin bayrakla birleştirmek. Bu da tam bir takım oyunu gerektiriyor. Eğer takımlar iş bölümünü iyi yaparsa oldukça önde bitirilebilir.

Bomba modu (Bomb mode)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu modda kırmızı takım haritanın iki yerinde belirlenmiş hedeflerden birini patlayıcıyla havaya uçurmaya çalışırken mavi takım bunu engellemeye çalışıyor.

İnsan modellemeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda her iki takım için iki erkek iki kadın olarak toplam dörder insan modellemesi bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]