Ulusal Kurtuluş Cephesi (Yunanistan)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ulusal Kurtuluş Cephesi
Ethniko Apeleftherotiko Metopo
Kuruluş1941-1945
Kurucu(lar)Georgios Siantos
Aleksandros Svolos
Ilias Tsirimokos
AmaçAlmanya'nın Yunanistan'ı işgaline karşı direniş
Etkin bölgelerYunanistan
İdeolojiAntifaşist
SaldırılarII. Dünya Savaşı
Yunan İç Savaşı
Dimitris Glinos tarafından çıkarılan "Ulusal Kurtuluş Cephesi Nedir ve Ne istiyor?", 1944 baskısı

Ulusal Kurtuluş Cephesi (Yunanca: Ethniko Apeleftherotiko Metopo, kısaca EAM), 1941–1945 yılları arasında Nazi Almanyası'nın Yunanistan'ı işgaline karşı oluşturulan antifaşist direniş örgütü. Önderleri arasında Georgios Siantos, Aleksandros Svolos ve Ilias Tsirimokos gibi isimler bulunmaktaydı.

1936–1941 yılları arasında hüküm süren İoannis Metaksas rejiminde Yunanistan Komünist Partisi üyeleri ağır işkencelerden geçirilmiş ve 2000'den fazla üyesi hapis edilmiş veya sürgün edilmişti. 1941 yılında başlayan Nazi Almanyası işgali nedeniyle komünist örgütler tekrar toparlanarak direniş hareketleri başlatmışlardır.

Yunanistan Komünist Partisi; aynı yıllarda kurulan diğer bir örgüt olan Yunan Halk Kurtuluş Ordusu'na, örgütün tamamı köylü nüfusundan oluşması sebebiyle ideolojik olarak destek vermemiş, yerine EAM'ı kurmuştur.[1]

Sosyalist vatanseverlik, cumhuriyetçilik, antifaşizm, sol milliyetçilik gibi düşüncelere sahip olan EAM, Yunan İç Savaşı'nda da yer almıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mazower, Mark. Inside Hitler's Greece - The Experience of Occupation, 1941-44. New Haven, Conn.: Yale Üniversitesi Yayınları, 2001, ISBN 0-300-08923-6.