İçeriğe atla

Ulangom

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ulangom
Улаангом
Şehir
Şehir merkezi
Moğolistan üzerinde Ulangom
Ulangom
Ulangom
Ulangom'un Moğolistan'daki konumu
Ülke Moğolistan
İlUvs
Nüfus
 (2008)
 • Toplam22,300
Zaman dilimiUTC+07.00 (UTC+7)

Ulangom (MoğolcaУлаангом; Kızıl Vadi, Oyratça: Уланһом), Moğolistan'ın Uvs Aymağı'nın merkezi olan şehirdir. Şehir Harhira Dağı'nın yamaçlarında Ubsa Gölü'nün 26 km güneybatısında eteklerinde ve Rusya sınırının 120 km güneyinde yer almaktadır. Şehrin nüfusu 2008 yılı itibarı ile 22,300'dür.[1] Şehre Ulangom Havalimanı hizmet vermektedir.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

2016 nüfus sayımına göre şehrin nüfusu 30,688'dir. Uvs Aymağı'nın yüzde 37.8'i bu şehirde yaşamaktadır. Çandmani (Чандмань) ve Ulyasni Hev (Улиасны Хэв) olmak üzere iki banliyöye bölünmüştür.

Rusya Federasyonu'nda yer alan Tuva Cumhuriyeti'nin bir konsolosluğu şehirde yer alır. Aynı şekilde Uvs Aymağı'nın bir temsilciliği de Tuva Cumhuriyeti'nin başkenti Kızıl'da bulunmaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulangom'un 1686 yılında kurulduğu düşünülmektedir. Tarihi kanıtlara göre 17. yüzyılın sonlarında şehrin çevresinde buğday tarlaları bulunmaktaydı.[2]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulangom uzun, kuru ve oldukça soğuk kışlara ev sahipliği yapan soğuk kurak bir iklime sahiptir (Köppen BWk). Oldukça kurak bir kent olan Ulangom yılda ortalama sadece 130 milimetre yağış almaktadır. Siberya Yükseği adıyla bilinen dev kuru ve soğuk hava dalgasının merkezine yakın ve derin bir vadide yer alması hasebiyle 13.0 °C'ye varan sıcaklık terselmesi yaşar. Yani Ulangom, zaman zaman etrafında yer alan dağların yamaçları ve zirvelerinde 13.0 °C daha soğuk olur. Bu da alçak zeminde bulunmasına rağmen bu şehri Moğolistan'daki en soğuk yerlerden biri yapar. Şehirdeki sıcaklık kışın −45 °C'ye kadar düştüğü gibi yazın 35 °C civarına çıkabilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirde komünist dönemden kalma anıtlar bulunmaktadır. Uvs Aymağı'nda dünyaya gelen ve ülkeyi 40 yıldan uzun süre yöneten Yumjaagiin Tsedenbal'in heykeli Hükûmet Sarayı'nın hemen önünde yer alır. Kent ayrıca bir üniversitenin şubesiyle meslekî okula ve beş adet orta okul ve liseye ev sahipliği yapmaktadır.

Önemli insanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Uvs Aimag Statistical Office.2008 Annual Report". 22 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2016. 
  2. ^ Haines, R Spencer (2016). The Physical Remains of the Zunghar Legacy in Central Eurasia: Some Notes from the Field. The Australian National University. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]