Hador

Vikipedi, özgür ansiklopedi

J.R.R. Tolkien'in yarattığı evrende, Hador Birinci Çağ'da yaşamış bir İnsan Lordudur.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hador, Sindarin dilinde Lórindol ('Altınkafa', IPA: ˈhadɔr lɔːˈrindɔl) olarak da bilinir çünkü açık sarı şaçlarıyla dikkat çekiyordu, Marach'ın büyük büyük torunudur, Atanatári liderlerinden biridir ve daha sonra Hador Evi olarak bilinecek olan Maracın Halkını yönetmiştir. Hador, Gildis ile evlenmiş ve üç çocuk sahibi olmuştur: Glóredhel, Uzun Galdor ve Gundor. Galdor'un oğlu Húrin Thalion ve Huor'dur ve Húrin'in oğlu Túrin Turambardır, Túrin Ejderha Glaurungu katleden insandır.

Hador gençliğinde Yüksek Noldor Kralı Fingolfin'in ahalisine girdi, kralın gözde adamlarından biri oldu. Edain'in kendi toprakları ve kendi lordları olması gerektiğini anlayınca, Fingolfin Hithlum'un Dor-lómin bölgesini Birinci Çağın 416 yılında Hador'a bahşetti, çok geçmeden halkı Teiglin'in kaynağındaki eski ikametlerinden buraya göç etti. Hador Halkı, Fingolfin Evi'ne sadık kaldılar ve Morgoth'a karşı kendi Lordlarının sancağı altında savaşa katıldılar.

Kendisi zamanının ünlü cüce demircisi Telchar'ın Ejderha Miğferi'nin de sahibidir, cüceler tarafından yapılmıştı ve bu insan tarafından zaten kullanılamayacaktı. Sadece atalarından daha kısa olan (buna rağmen ölümlüler arasındaki en büyük savaşçı olan) Túrin bu miğferi kullandı.

Hador, Dagor Bragollach (Beleriand savaşlarının dördüncüsü) sırasında, oğlu Gundor ile Eithel Sirion duvarlarının önünde, Fingolfini korurken katledildi. Dor-lómin yönetimi böylelikle büyük kardeş olan Galdor'a geçti.

Hador Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

 
 
 
 
 
 
Marach
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Meldis
 
Malach
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Adanel
 
Magor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hathol
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hador
 
Gildis
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Glóredhel
 
 
 
 
 
Galdor
 
Hareth
 
Gundor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Handir
 
Morwen
 
Húrin
 
Huor
 
Rían
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brandir
 
TúrinLalaithNienor
 
Tuor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Eärendil