İçeriğe atla

Nargothrond

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İlk Çağ'da Orta Dünya haritası

Nargothrond: J.R.R. Tolkien'in yarattığı Orta Dünya'da bir şehir adı. Nargothrond “Narog nehri üzerindeki büyük yer altı kalesi” anlamına gelmektedir, cüceler Nulukkhizdīn olarak adlandırmıştır. Felagund Finrod tarafından kurulmuştur. Bölgenin kuzeyinde uzanan Talath Dirnen (Korunaklı Ova) yine bu şehir tarafından yönetilmektedir.

Narog'un batı yakasında, Taur-en-Faroth yaylalarında, Birici Çağın başlarında, Morgoth'un güçlerine karşı korunaklı bir yer arayan Finrod tarafından, Doriath'daki Menegroth (Bin Mağara) ilham alınarak kuruldu. Bu muazzam mağara sisteminin eski sahipleri Noegyth Nibin yani Bodur Cüceler idi. Ancak Finrod'un halkı tarafından bu bölgeden sürülmüşlerdir. Diğer cüceler, Ered Luin'in taş ustaları, Noldor'a mağaraları büyütmekte, aşılması zor ve saklanılabilir bir müstahkem mevki yaratmakta yardım ettiler. Normalde sadece nehir kıyısı boyunca uzanan dar bir patikayla ulaşılabilirken, daha sonraları nehrin üzerine bir köprü inşa edilmiştir.

Finrod, Nargothrondu, Beren ile birlikte Silmaril arayışına çıkana kadar yönetti, sonrasında hükümdarlık kardeşi Orodreth'e geçti. Ancak kuzenleri Celegorm ve Curufin de Nargothrond'da yaşıyorlardı ve bir dönem yönetimde Orodreth'den dahi daha fazla söz sahibi oldular, ancak daha sonra sürgün edildiler. Daha sonra Túrin Turambar Nargothrond'a geldi ve en büyük savaşçılardan biri oldu, ancak buradaki halkı Morgoth'a karşı açık bir meydan savaşına çıkmaya ikna etti (köprü bu sırada inşa edildi), ancak bu köprü ejderha Glaurung tarafından komuta edilen ordunun şehri yağmalamasını sağladı, düşmanın şehre ulaşmasını kolaylaştırdı. Glaurung, Túrin tarafından katledilene kadar burayı in olarak kullandı, sonrasında Bodur Cücelerin sonuncusu Mîm mağaralar üzerinde hak iddia etti ancak o da Túrin'in babası Húrin tarafından öldürüldü. Bu olaydan sonra Nargothrond tamamen terk edilmiş olarak kaldı ve kayıtlı tarihin dışına çıktı. Beleriand'ın batışıyla birlikte Nargothrond da yok oldu.