İçeriğe atla

Hithlum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Dor-lómin sayfasından yönlendirildi)

J. R. R. Tolkien’in kurgusal Orta Dünya evreninde Hithlum Beleriand’ın kuzeyinde ve Helcaraxë’nin yakınında bir ülkedir.

Hithlum, Ered Wethrin sıradağları ile Beleriand’dan keskin bir şekilde ayrılır ve zaman zaman ülkeyi kaplayan sis dolayısıyla Sindarin dilinde "Sis gölgesi" anlamında "Hithlum" olarak adlandırıldı; Quenya karşılığı ise Hísilómëdir. Hithlum’da –Noldor’un Yüce Kralları’nın salonlarının yer aldığı- Mithrim ve ayrıca sonraları Hador Soyu’na verilmiş olan Dor-lómin adında iki alt bölge yer alıyordu.

Ered Wethrin ("Gölge Dağları") güneyden ve kuzeyden ülkeye bir duvar örüyordu ve sıradağlarda sadece bir iki geçit vardı; bu aynı zamanda ülkeye bir savunma avantajı kazandırıyordu. Ülkenin batısında ise Ered Lómin diğer adıyla "Yankıyan Dağlar" bir duvar oluşturuyordu ve Helcaraxë’nin kuzeybatısına doğru kıvrılıyordu.

Ered Lómin’in batısında ise Beleriand’ın ve Hithlum’un dışında sayılan Lammoth diyarı uzanıyordu. Nevrast diyarı ise Ered Lómin’in güney sırası vasıtasıyla Hithlum’dan ayrılıyordu. Nevrast hep Hithlum’un bir parçası olarak telakki edildi fakat iklimi Beleriand iklimiydi. Hithlum soğuk ve yağmurlu, buna karşın çok verimli bir araziydi. Noldor ilk kez burada Drengist Körfezi’ne ayak bastı ve ilk kez Mithrim Gölü’nün kıyılarında kamp yaptı.

Birinci Çağ’ın sonlarında -Nírnaeth Arnoediad’da kaybedilene dek- Hithlum Morgoth tarafından sürekli olarak taarruza uğradı. Hadorlular sürüldü, katledildi ya da köleleştirildi, Noldor da zamanında kaçamadığı takdirde Morgoth tarafından köleleştirilmekten kurtulamadı. Morgoth ayrıca bu topraklarda Doğuluları tuzağa düşürdü.

Hithlum Öfke Savaşı’nda tamamen yok edildi.

Mithrim[değiştir | kaynağı değiştir]

Hithlum'un güneydoğusundaki alt bölgenin adıdır, batısında Dor-lòmin bulunur, bu iki bölge Mithrim Dağları ile birbirinden ayrılır. İklim Hithlum'un geri kalanı gibi serindir, kışları soğuktur ancak yaşamaya uygun bir bölgedir.

Bölge Mithrim Gölü'ne de ev sahipliği yapar, Noldor'un yerleştiği ilk bölgedir. Bir süre burada kalan Noldor daha sonra diğer bölgelere dağıldı. Mithrim ayrıca Sindarin Elflerine de ev sahipliği yaptı.

İlk Çağ'ın sonlarında Mithrim Fingolfin tarafından yönetildi, Hithlum'un en yoğun nüfuslu bölgesiydi.

Dor-lómin[değiştir | kaynağı değiştir]

Dor-lómin, diğer adıyla "Yankı Ülkesi", Hithlum’un güneybatısına düşüyordu ve doğusunda "Mithrim Dağları" ve kuzeyde -Annon-in-Gelydh ya da "Noldor Kapısı" olarak bilinen- Gökkuşağı Yarığı’nı oluşturan nehir yer alıyordu.

Bölgeye ilk kez –Orta Dünya’ya gelişlerinden hemen sonra- Noldor tarafından yerleşildi. Fingolfin’in oğlu Fingon, babasının öldürülmesinin ardından Yüksek Noldor Kralı olmasından önce bu bölgeyi uzun süre yönetti.

Aynı dönemde Hador Soyu olarak da bilinen Edain Beleriand’a girdi ve Fingon tarafından kendilerine Dor-lómin tahsis edildi.

Dor-lómin’in son Edain efendisi Galdor oğlu Húrin, Nen Lalaith nehrinin doğduğu Amon Darthir olarak bilinen dağın civarında, Dor-lómin’in güneybatı köşesinde yaşadı. Hador Soyu’nun bir kısmının öldürüldüğü ve bir kısmının da sürüldüğü Nírnaeth Arnoediad’dan sonra Dor-lómin’e Doğulular yerleşti ve –Húrin’in yetim yeğeni- Tuor, Androthlu Elfler tarafından Mithrim Dağları civarında büyütüldü.

Hithlum’un diğer kısımları gibi Dor-lómin de Öfke Savaşı sırasında denize batırıldı.