Tralleisli Flegon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tralleisli Flegon
Doğum 2. yy. başları
Tralleis, Roma İmp.
(Günümüz Türkiye'si)
Ölüm 2. yy. sonları
Bilinmiyor
Meslek Tarihçi, Kronikçi
Önemli eserler Olimpiyatlar,
Mucizeler Üzerine,
Uzun Ömürlü Kişiler Üzerine

Tralleisli Flegon (Yunanca: Φλέγων ὁ Τραλλιανός, Flegon o Trallianos; MS 2. yy.) Milattan sonra ikinci yüzyılda yaşamış, Tralleis (Τράλλεις) doğumlu Antik Yunan yazarı ve Roma İmparatoru Hadrianus'un azat edilmiş kölesi.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlıca eseri tarihsel bir özet niteliğindeki Olimpiyatlar'dır. Antik Yunan'daki olimpiyat oyunları'nın (MÖ 776-MS 137) ilkinden 229'uncusına kadar olan kısmını on altı ciltlik bir kitap halinde anlatan bu eser, Fotios (Fōtios), Georgios Sinkellos (Γεώργιος Σύγκελλος) ve Eusebios (Εὐσέβιος)'un Kronikler'inde korunarak günümüze ulaştı.

Bundan başka iki ayrı kısa eseri günümüze ulaştı. Mucizeler Üzerine adlı eseri, "Yunan şair Hesiodos ve Romalı doğa tarihçisi Yaşlı Plinius gibi çeşitli kaynaklardan derlenen kıssalardan oluşur. Her biri... fantastik ya da paranormal bir olayı anlatıyor."[1] Uzun Ömürlü Kişiler Üzerine adlı eseri ise Roma İmparatorluğu'nun nüfus sayımlarından alınan 100 yaşını geçmiş İtalyanların bir listesini içerir.

10. yüzyılda Bizans'ta Antik Akdeniz dünyası üzerine yazılmış olan Suda adlı ansiklopedide Flegon'a atfedilen diğer eserler, Sicilya'nın bir tanımı, Roma festivalleri üzerine üç ciltlik bir çalışma ve bir çeşit Roma topoğrafyasıdır:

"Augustus Ceasar'ın azat edilmiş kölesi olan Tralleisli Flegon -fakat bazıları Hadrian'ın kölesidir der- bir tarihçidir. 16 ciltlik Olimpiyatları yazdı. İlkinden itibaren 229'uncu Olimpiyat'a kadar yağılan her yerdeki oyunları içeriyordu. Ve 8 kitaptan oluşan diğer eserleri: Sicilya'nın tanımı', Uzun ömürlü ve olağanüstü kişiler üzerine', 3 ciltlik Roma bayramları üzerine', Roma'daki mekânlar ve anıldıkları isimler üzerine', 2 ciltlik Olimpiyat Galiplerinin Özeti' ve diğerleri...
...Flegon'dan, Filostorgios (Φιλοστόργιος)'un söylediği gibi, Yahudilerin başına gelenleri ayrıntılı olarak aktarmak için Flegon ve Dio bu olaylardan bahsetti ve bunları kendi anlatılarına birer ek yaptı. Çünkü bu adam, tıpkı diğerlerinin yaptığı gibi takva ve fazilete yönelenleri hiç ihtiyatlı bir şekilde sunmaz. Josephus ise tam tersine, korkan ve Yunanları gücendirmemeye özen gösteren biri gibidir." 

İsa'ya atıf[değiştir | kaynağı değiştir]

İskenderiyeli Origenes (Ὠριγένης, MS 182-254), Celsus'a Karşı (Contra Celsum) adlı eserinde (Kitap II, Bölüm XIV), Flegon'un Kronikler'de İsa'dan bahsettiğini yazdı: "Şimdi Flegon, Kronikler'in on üçüncü veya on dördüncü kitabında, İsa'ya yalnızca gelecekteki olayların bilgisini atfetmekle kalmıyor, (Petrus'a atıfta bulunan bazı şeyler hakkında sanki İsa'ya atıfta bulunmuş gibi kafa karışıklığına düşse de) aynı zamanda sonucun O'nun tahminlerine tekabül ettiğini de doğruladı." Tiberius'un saltanatı sırasında depremlerin eşlik ettiği bir tutulma hakkında Flegon tarafından yapılan bir açıklamaya atıfta bulundu: "güneşin en büyük tutulması" yaşanıyordu ve "günün altıncı saatinde [yani öğlen] gece oldu, böylece yıldızlar bile göklerde belirdi. Bitinya (Βιθυνία)'da büyük bir deprem oldu ve Nikaia (Νίκαια, şimdiki İznik)'da birçok şey alt üst oldu."[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Fantastic Beasts and Where to Find Them | History Today". www.historytoday.com. 13 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2022. 
  2. ^ Roberts, Donaldson & Coxe (1896), Volume IV, "Contra Celsum", Book II, chapter 14,23,59 19 Haziran 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. p. 441

Bu makale şu anda kamuya açık bir yayından alınan metni içermektedir: Chisholm, Hugh, ed. (1911). "Phlegon". Encyclopædia Britannica. Vol. 21 (11th ed.). Cambridge University Press. p. 447.

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Karl Wilhelm Ludwig Müller, Frag. hist. graec., iii
  • O Keller, Rerum naturalium scriptores, i. (1877)
  • H Diels, "Phlegons Androgynenorakel" in Sibyllinische Bücher (1890).
  • Phlegon of Tralles' Book of Marvels. Translated with an introduction and commentary by William Hansen. University of Exeter Press (1996) pp.xvi + 215. Review 6 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]