Hesiodos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hesiodos
Pseudo-Seneca adı verilen ve Hesiodos'un temsili olduğu öne sürülen antik bronz büst
Pseudo-Seneca adı verilen ve Hesiodos'un temsili olduğu öne sürülen antik bronz büst
Meslek Şair
Dönemi MÖ 8. yüzyıl

Hesiodos, Yunan didaktik şiirinin babası diye anılan ünlü ozan.

MÖ 8. yüzyılda (700 yılı) dolaylarında yaşadığı düşünülmektedir. Yoksul bir çiftçinin oğludur. Aiolia'nın Kyme şehrinden, Yunanistan'da Boiotia'nın Askra şehrine göç etmiştir. Efsaneye göre, Helikon yamaçlarında koyun güderken musalar, yani ilham perileri ona şairlik bağışlamışlardır. Nerede öldüğü bilinmez.

Yunan ilk çağının Homeros'tan sonraki en büyük epik ozanı olarak kabul edilir. Eserlerinden 2 büyük epik bugüne ulaşabilmiştir. Bunlar, tanrılar ile alâkalı mitler üzerine olan Theogonia (Tanrıların Doğuşu) ve çiftçi yaşamını anlatan İşler ve Günler'dir. Yunan mitolojisi ve Yunan çiftlik hayatı üzerine bilinenlerin çoğu Hesiodos'un eserlerinden öğrenilmiştir.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İşler ve Günler[değiştir | kaynağı değiştir]

Otantik bir şiir olan İşler ve Günler, genel anlamda çiftçi yaşamını anlatmaktadır. Eserde insanın beş çağı anlatılmaktadır. Eserde bazı nasihatlar da bulunmaktadır.

Teogoni (Tanrıların Doğuşu)[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel kanı Teogoni`nin yazarının Hesiodos olduğu yönündedir, ancak bu kesin değildir. Üslup açısından İşler ve Günler`e yakındır. Konusu genel olarak evrenin, dünyanın ve Tanrıların kökeni, varoluşlarıdır.